EGCG i jego wpływ na kondycję włosów

 

Niektórzy mogą tylko marzyć o gęstych, mocnych i zdrowych włosach. Niestety coraz więcej osób boryka się z nadmiernym ich wypadaniem. Jeśli objaw ten zostanie zbagatelizowany i nie pozbędziemy się przyczyny powstałego problemu, trzeba liczyć się z coraz większym przerzedzeniem włosów na głowie. Wraz z upływem czasu będzie ich coraz mniej, może nawet dojść do całkowitej i nieodwracalnej utraty włosów. Obecnie mamy do wyboru różne sposoby na przeciwdziałanie łysieniu, szereg wielorakich substancji, w tym naturalnych. Przykładem będzie ekstrakt z zielonej herbaty, znajdujący się w nim cenny związek polifenolowy EGCG. Pora poznać jego zbawienny wpływ na włosy i możliwości hamowania ich wypadania.

EGCG a zmniejszenie DHT w skórze głowy – czy to możliwe?

Okazuje się, że wypadanie włosów może zostać zahamowane dzięki flawonoidom zawartym w zielonej herbacie. Do takich wniosków doszli koreańscy naukowcy, którzy badali możliwości wykorzystania EGCG w zapobieganiu łysieniu. Zgodnie z uzyskanymi wynikami badań związek ten hamuje enzym 5 alfa-reduktazy, odpowiadający za zamianę testosteronu w dihydrotestosteron. To właśnie nadmierne ilości DHT w owłosionej skórze głowy przyczyniają się do wzmożonej utraty owłosienia. Naukowcy doszli do wniosku, że EGCG stymuluje wzrost ludzkich włosów, powodując aż dwukrotne przyspieszenie namnażania się komórek brodawek włosa, przy jednoczesnym blokowaniu śmierci kinaz i wydłużeniu okresu wzrostu włosa. Polifenole z zielonej herbaty są uznawane za naturalne inhibitory DHT, który zapobiegają łysieniu i pobudzają włosy do wzrostu. Wykorzystuje się je przede wszystkim przy problemie z łysieniem typu androgenowego. Zaletą tych substancji jest ich naturalność, dzięki czemu nie trzeba martwić się o żadne niepożądane skutki uboczne.

Warto dodać, że ekstrakt z zielonej herbaty nie tylko hamuje wypadnie włosów, ale wykazuje szereg korzystnych właściwości prozdrowotnych. Wiele z nich niejednokrotnie zostało potwierdzonych badaniami naukowymi. Nie bez powodu zielona herbata uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Wykorzystuje się ją na szeroką skalę zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Na półkach aptecznych i drogeryjnych znajduje się szereg kosmetyków i suplementów diety zawierających ekstrakt z zielonej herbaty. Popularne są szampony, odżywki, maseczki na wzmocnienie włosów i zahamowanie ich nadmiernego wypadania. Zielona herbata ma wręcz zbawienny wpływ na kondycję włosów – usprawnia mikrokrążenie w owłosionej skórze głowy i nawilża ją oraz dotlenia mieszki włosowe, zwiększając ilość dostarczanych składników odżywczych do ich prawidłowego funkcjonowania. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując zieloną herbatę zarówno od wewnątrz, jak i zewnętrznie.


Zielona herbata nie tylko do picia

Zielona herbata obfituje we flawonoidy, polifenole, witaminy E i C o działaniu antyoksydacyjnym. Jej regularne spożywanie wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Okazuje się, że wpływa dobroczynnie także na owłosioną skórę głowy i włosy. Cenne składniki zawarte w zielonej herbacie mogą przeciwdziałać łysieniu. Kluczowym związkiem okazał się EGCG, czyli pochodna katechin. Ma ona wpływ na zwiększenie żywotności mieszków włosowych i ich zdolności do produkowania włosów. Świetne wyniki można uzyskać dzięki regularnemu miejscowemu stosowaniu EGCG na łysiejące obszary owłosionej skóry głowy. Bardzo ważne jest to, aby używać ekstraktu rozpuszczonego w etanolu, czyli substancji ułatwiającej i przyspieszającej wchłanialność EGCG przez korzenie włosów. Wcieranie świeżych naparów z zielonej herbaty również może być pomocne, ale nie aż tak bardzo skuteczne jak w przypadku alkoholowego wyciągu. Jednocześnie można pić zieloną herbatę czy nawet ją suplementować.

Piękne i zdrowe włosy dzięki zielonej herbacie

Używanie kosmetyków zawierających zieloną herbatę ma korzystny wpływ na stan włosów. Zawarte w niej polifenole i witaminy nie tylko sprzyjają ich porostowi, ale też nadają im miękkość. Katechiny obecne w zielonej herbacie działają silnie przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. EGCG stymuluje wzrost nowych włosów i wydłuża mieszek włosowy. W zielonej herbacie znajduje się też naturalny pantenol, który nawilża i regeneruje włosy, przeciwdziałając ich niszczeniu i rozdwajaniu się.

Sposobem na nadanie włosom miękkości i połysku, zmniejszenie problemu z ich wypadaniem oraz pobudzenie ich porostu i nadanie objętości, jest regularne stosowanie płukanek i wcierek z zielonej herbaty. Można sięgnąć po gotowe preparaty lub zrobić swój własny kosmetyk. Miejscowe wcieranie pobudza krążenie, co poprawia ukrwienie owłosionej skóry głowy, czyli stymuluje porost nowych włosów i zapobiega ich utracie. Można też spodziewać się wzmocnienia i nawilżenia włosów oraz przeciwdziałania łupieżowi. Zaleca się masować naparem skórę głowy i włosy przy każdym ich myciu. Trzeba liczyć się z tym, że efekty nie pojawią się od razu, ale będzie trzeba na nie cierpliwie poczekać. Bardzo ważna jest systematyczność, stosowanie kuracji przez kilka miesięcy.

Stosując zieloną herbatę na włosy, można pozbyć się problemów z ich zbyt szybkim przetłuszczaniem się, gdyż normalizuje wydzielanie łoju i neutralizuje pH owłosionej skóry głowy. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, kojące, antyseptyczne i złuszczające. Za jej pomocą można pozbyć się w nieinwazyjny sposób zanieczyszczeń i martwego naskórka, które przyczyniają się do blokowania ujść gruczołów łojowych. Włosy przestają się łamać i rozdwajać, stają się mocniejsze i mniej skłonne do wypadania. Zielona herbata przywraca matowym włosom utracony połysk i sprawia, że łatwiej się układają.

 

Tonik na wypadające włosy z EGCG 60ml Neofollics

Odżywka na wypadające włosy z EGCG

Neofollics 250ml