Cellulit - rodzaje, jak powstaje, sposoby na jego pozbycie się

 

Utrapieniem wielu kobiet na całym świecie jest cellulit, czyli nieestetyczne zmiany na skórze, które stają się powodem do kompleksów. Z tak zwaną pomarańczową skórką borykają się także panowie, ale problem ten dotyka głównie pań, przede wszystkim ze względu na większy procent tkanki tłuszczowej. Trzeba pamiętać o tym, że cellulit nie jest problemem wyłącznie estetycznym, ale zdrowotnym. Wskazuje na pewne zaburzenia, czyli nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest to objaw, którego nie można bagatelizować, ale dążyć do znalezienia przyczyny i podjęcia odpowiednich kroków, mających na celu pozbycie się cellulitu. Powodów jego powstawania i rodzajów jest wiele, podobnie jak sposobów radzenia sobie z pomarańczową skórką.

Jak powstaje cellulit i co jest tego przyczyną?

Na cellulit składają się nierównomiernie rozłożone komórki tłuszczowe, które rozrastają się, po czym zbijają w grudki. Początkowo nie są one widoczne, ale wraz z ich powiększaniem, nierówności pojawiają się także na skórze. Grudki zostają otoczone płynami, w których znajdują się toksyczne produkty przemiany materii. „Ofiarami” cellulitu są przede wszystkim kobiety, w przypadku których jest on bardzo widoczny ze względu na specyficzne ułożenie tkanki łącznej i tłuszczowej. W wyniku różnych zaburzeń tkanka tłuszczowa traci gładkość, jej powierzchnia staje się nierówna, wraz z upływem czasu pojawią się grudki w tkance łącznej. Łatwo wobec tego domyślić się, że problem z pomarańczową skórką dotyczy osób z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, ale dotyka on także szczupłych i aktywnych fizycznie.

Otyłości i nadwadze towarzyszy nadmiernie przerośnięta tkanka tłuszczowa, która uciska naczynia krwionośne. To z kolei skutkuje zaburzonym krążeniem, co jest prostą drogą do wystąpienia cellulitu. Do jego powstawania może przyczynić się także długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej oraz noszenie butów na wysokim obcasie czy wady postawy. Zaburzania hormonalne mają destruktywny wpływ na wygląd kobiecej skóry. Głównym winowajcą jest estrogen, który występuje w nadmiernych ilościach w okresie dojrzewania i menopauzalnym – własne wtedy można zaobserwować pojawienie się pomarańczowej skórki.

Jakie wyróżnia się rodzaje cellulitu?

W zależności od tego, co jest przyczyną powstania cellulitu, może być – tłuszczowy, wodny i cyrkulacyjny. W przypadku cellulitu tłuszczowego mowa jest o przerośnięciu komórek tłuszczowych, co często obserwuje się przy nagłym wzroście masy ciała. Zaczynają one formować się w grudki, po czym uciskać naczynka krwionośne, co uniemożliwia usuwanie toksyn z okolicznych tkanek. Skutkiem tego jest gromadzenie się szkodliwych produktów i dalszy rozrost lipidów – panie nierzadko odczuwają dolegliwości bólowe, naciskając na skórę objętą cellulitem tłuszczowym.

W przypadku zaburzonego krążenia i zastoju limfy pojawia się cellulit wodny, który można często zaobserwować u osób prowadzących tryb życia siedzący lub stojący. W zatrzymanej wodzie znajdują się toksyny powodujące rozrastanie się lipidów, co skutkuje powstaniem charakterystycznych nierówności na powierzchni skóry. Ten rodzaj cellulitu dotyczy główne szczupłych kobiet. Z kolei cellulit cyrkulacyjny jest połączeniem dwóch wyżej wymienionych rodzajów cellulitu, czyli tłuszczowego i wodnego.

Jak pozbyć się cellulitu?

Jeśli walkę z cellulitem podejmie się we wczesnym etapie, zanim dojdzie do nadmiernego rozrostu lipidów i uciskania naczyń krwionośnych, można liczyć na uzyskanie bardzo dobrych efektów. W zaawansowanym stadium stosowanie wyłącznie domowych sposobów będzie mało skuteczne lub nawet bezcelowe, wymagane są specjalistyczne zabiegi. Za ich pomocą można najszybciej pozbyć się skórki pomarańczowej, gdyż rozbijają one grudki i pobudzają mikrokrążenie, dzięki czemu komórki tłuszczowe i toksyny są sprawnie usuwane. Najpopularniejszymi zabiegami na cellulit są endermologia LPG, Maximus, Dermapen, Venus Legacy, Icoone, karboksyterapia, .

Na początek warto wypróbować domowe sposób na pomarańczową skórkę, zaczynając od wprowadzenia aktywności fizycznej i dobrze zbilansowanej diety. Codzienny ruch to podstawa, nawet kilkudziesięciominutowy spacer ma znaczenie. Wzmożony wysiłek fizyczny pozwoli zredukować masę ciała i tkankę tłuszczową, usprawnić usuwanie toksyn z organizmu. Godne polecenia są ćwiczenia kardio, aerobowe i siłowe. Zalecanymi aktywnościami są bieganie, granie w kosza, jazda na rowerze/rolkach, wiosłowanie, pływanie. W zależności od tego, jaki obszar ciała został objęty pomarańczową skórką, to na nim należy się skupić.

W walce z cellulitem pomoże odpowiednio skomponowany jadłospis, w którym nie może brakować świeżych warzyw i owoców, obfitujących w antyoksydanty, witaminy i sole mineralne. Żywność powinna być jak najmniej przetworzona, pozbyć należy się z diety rafinowanego cukru i oleju. Potrzebne będą zdrowe tłuszcze, pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, aminokwasy, węglowodany złożone. Można śmiało sięgać po chude kawałki mięsa, kasze, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste. Odstawić powinno się używki w postaci papierosów i alkoholu, wyrabiając sobie nawyk picia codziennie przynajmniej dwóch litrów wody. W przypadku nadmiernej masy ciała należy wprowadzić dietę redukcyjną, czyli z ujemnym deficytem energetycznym, pamiętając oczywiście o regularnej aktywności fizycznej.

To pomoże przy cellulicie


Z domowych sposobów walki z cellulitem polecić można różnego rodzaju peelingi (jeszcze lepsze efekty daje peeling i błoto antycellulitowe), naprzemienne prysznice ciepłą i zimną wodą, masaż szorstką rękawicą podczas brania prysznica, szczotkowanie skóry na sucho, wmasowywanie preparatów antycellulitowych (z ekstraktem z bylicy bożego drzewka, kofeiny, bluszczem, kasztanowca, alg, ruszczyka).

 

Żeł antycellulitowy Oligo dx z Jodowodorkiem TEA 150ml Guam Freddo błoto chłodzące antycellulitowe 1kg