Zioła na wypadanie włosów. Co wybrać? Jak je stosować?

 

Cenne składniki aktywne znajdujące się w roślinach redukują wypadanie włosów i dodatkowo przyspieszają ich porost. Jakie zioła warto wybrać? Oto kompendium informacji dotyczące roślinnych kuracji na łysienie!

Nadmierne wypadanie włosów jest częstą dolegliwością dotykającą mężczyzn i kobiet. Gdy na grzebieniu jest ich coraz więcej, warto poszukać przyczyny tego niepokojącego objawu. Jednocześnie można zacząć stosować naturalne metody poprawiające kondycję włosów. Wiele z nich może skutecznie zmniejszyć łysienie – bez konieczności przeprowadzania drogich zabiegów.

W jaki sposób zioła zmniejszają wypadanie włosów?


Rośliny to skarbnica substancji aktywnych. Już od wieków używane są w medycynie ludów całego świata. Wśród ziół, które podarowała nam natura, znajdują się również takie, które pomagają na wypadające włosy u mężczyzn i kobiet.

Zioła na łysienie są rekomendowane przy różnych przyczynach wypadania włosów, między innymi wynikających z niewłaściwej diety czy zaburzeń hormonalnych, które uznawane są za główne powody tej dolegliwości.

Działanie ziół jest wielokierunkowe:
- Regulują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając łojotok skóry głowy przyczyniający się do wypadania włosów.
- Wykazują działanie obniżające DHT (dihydrotestosteron), który wywołuje łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego.
- Dostarczają do organizmu ważne składniki budulcowe włosów i składniki poprawiające ich kondycję, na przykład krzem, siarka, żelazo, fosfor, potas, wapń, witamina A, witamina E, procyjanidyna B2 i B6. Dzięki temu wzmacniają włosy i cebulki włosowe, a także zmniejszają ich wypadanie.
- Wspomagają mikrokrążenie skóry głowy, dlatego do mieszków włosowych dostaje się więcej ważnych składników odżywczych.
- Poprzez wysoką zawartość antyoksydantów mają działanie przeciwutleniające, dlatego poprawiają ogólną kondycję tkanek głowy i włosów.

Właściwie dobrana kuracja ziołowa może przynieść bardzo dobre efekty, jednak kluczowe jest wybranie odpowiednich ziół. Jakie z nich warto wziąć pod uwagę?

Zioła na łysienie – przegląd


Rośliny różnią się pomiędzy sobą składnikami aktywnymi zmniejszającymi wypadanie włosów i poprawiającymi ich kondycję. Przy doborze właściwych ziół warto więc uwzględnić ich właściwości i dopasować do przyczyny łysienia.

Wypadanie włosów redukują:
- zioła wzmacniające włosy i przyspieszające ich porost
- zioła zmniejszające przetłuszczanie włosów
- zioła obniżające DHT

Zioła wzmacniające włosy i przyspieszające ich porost


Mieszki włosowe, które nie są zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze, nie produkują włosów mocnych, odpornych na wypadanie. Często można zauważyć wtedy ich ścieńczenie, wolny porost, ogólne pogorszenie kondycji – większą suchość, łamliwość.

Gdy powodem wypadania włosów są niedobory określonych witamin, minerałów lub innych ważnych dla fryzury związków, poza zbilansowaną dietą można stosować odpowiednie rośliny uzupełniające ich poziom.

Zioła te zawierają między innymi witaminy i minerały, kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki, a także olejki eteryczne. Mają uniwersalne zastosowanie, dlatego mogą być stosowane też w innych przypadkach nadmiernego wypadania włosów, na przykład spowodowanego łysieniem androgenowym – typu męskiego lub na skutek niedoczynności tarczycy.

Systematyczne stosowanie ziół na wzmocnienie i porost włosów powoduje, że zaczynają one nie tylko rosnąć szybciej, ale również są znacznie mocniejsze, grubsze, odporniejsze na złamania, bardziej sprężyste, miękkie i błyszczące. Jednocześnie dochodzi do zredukowania ich wypadania, a skalp na nowo zaczynają pokrywać krótkie włoski.

Polecane zioła:
- korzeń pokrzywy i liście pokrzywy
- czerwona koniczyna
- lucerna
- łopian
- EGCG – ekstrakt z zielonej herbaty
- genisteina – izoflawony sojowe
- żeń szeń
- beta sitosterol
- imbir

Zioła zmniejszające przetłuszczanie włosów


Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być też ich nadmierne przetłuszczanie – łojotok. Wtedy nawet tego samego dnia po umyciu włosy są tłuste, sklejone, pozbawione objętości, a na skalpie widać błyszczącą warstwę łoju. Pokrywa on pory skóry głowy i zatyka mieszki włosowe, utrudniając ich funkcjonowanie. Dochodzi wtedy do miejscowych stanów zapalnych, co przekłada się na przerzedzenie włosów.

Szczególnym przypadkiem jest łojotokowe zapalenie skóry głowy, którego objawy to nie tylko nadmiar łoju, lecz też pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie skóry. Może występować także łuszczenie się skóry głowy przypominające łupież lub zmiany jak żółte łuski.

Najczęściej nadmierne wydzielanie łoju na skórze głowy jest rezultatem zmian hormonalnych. Może być też powiązane ze schorzeniami hormonalnymi. Dodatkowo do łojotoku przyczynia się nieprawidłowa pielęgnacja włosów, na przykład stosowanie szamponów z silnymi detergentami.

Zastosowanie ziół regulujących wydzielanie sebum, czyli wykazujących działanie normalizujące pozwala na poprawę kondycji fryzury. Redukują one produkcję łoju, a przez to pomagają na wypadające włosy.

Polecane zioła:
- czarna rzepa
- pokrzywa
- wierzbownica drobnokwiatowa
- imbir
- tymianek
- skrzyp
- mydlnica lekarska
- eukaliptus

Zioła obniżające DHT


Androgenowe wypadanie włosów jest główną przyczyną łysienia u mężczyzn z predyspozycjami genetycznymi – nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na DHT. Pochodna testosteronu DHT, czyli dihydrotestosteron atakuje mieszki włosowe i powoduje ich miniaturyzację. Wtedy dochodzi do przyspieszonego wypadania włosów.

Gdy przyczyną wypadania włosów jest dihydrotestosteron, warto zastosować zioła obniżające DHT. Zawierają one składniki hamujące działanie enzymu 5 alfa reduktazy, który odpowiada za konwersję, czyli przekształcanie się testosteronu do DHT.

Polecane zioła:
- palma sabałowa (saw palmetto)
- śliwa afrykańska
- wierzbownica drobnokwiatowa
- Ginkgo Biloba – miłorząb dwuklapowy
- EGCG – ekstrakt z zielonej herbaty

Jak stosować zioła na wypadające włosy?


Cenne rośliny na wypadające włosy mogą być stosowane na różne sposoby – zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Napary ziołowe
Parzone po 5-10 minut pod przykryciem zioła należy pić 2-3 razy dziennie, aby dostarczyć do organizmu wartościowe składniki roślinne.

Płukanki i wcierki
Napary ziołowe mogą być również stosowane zewnętrznie do płukanek i wcierek do włosów.

Płukankami spłukuje się włosy kilkukrotnie lub moczy się w nich głowę i włosy. Wcierki do włosów używane są bezpośrednio na skórę głowy. Po nałożeniu wcierki należy wmasować ją w skórę, co dodatkowo pobudzi mikrokrążenie i przyspieszy wchłanianie substancji aktywnych.

Suplementy diety
Ziołowe suplementy diety, także w postaci złożonych preparatów, to najwygodniejszy sposób, aby zaopatrzyć organizm w substancje zmniejszające wypadanie włosów.

Systematycznie zażywane tabletki lub kapsułki zawierające starannie skomponowane zestawy składników zmniejszają łysienie i wzmacniają strukturę włosa.

Kosmetyki ziołowe
W sprzedaży można znaleźć też gotowe kosmetyki ziołowe, które zawierają ekstrakty z roślin. Mają one postać szamponów, odżywek, masek, serum, olejów.

Tonik przeciw wypadającym włosom Neofollics Suplement diety przeciw wypadającym włosom Neofollics