Skala Norwood`a a łysienie androgenowe

 

Wypadanie włosów to bardzo przykra dolegliwość z którą boryka się miliony osób na całym świecie. Badania dowodzą, że co czwarty mężczyzna jest zagrożony łysieniem. Osoby z takim problemem bardzo często stosują wszelkie możliwe metody, aby temu zaradzić. Jak zatem skutecznie zahamować łysienie lub uzupełnić braki w owłosieniu?

Łysienie androgenowe a Skala Norwood`a


W minionym stuleciu kwestią łysienia zajął się chirurg dr. Norwood. W latach siedemdziesiątych w oparciu o wcześniejsze prace Jamesa Hamiltona opracował on klasyfikację androgenowego łysienia. Skala ta pozwala na precyzyjne określenie tego, na jakim etapie łysienia znajduje się pacjent oraz pozwala przewidzieć dalszy proces utraty włosów.

Do wykonania tych badań zostało przebadanych 312 białych mężczyzn oraz 214 białe kobiety, w wieku od 20 do 89 lat.

Skala Norwood'a, a poszczególne etapy łysienia


Opracowana na podstawie przeprowadzonych badań skala Norwood'a posiada siedem stopni. Pierwszy z nich charakteryzuje się brakiem utraty włosów i posiadaniem młodzieńczej linii fryzury. Ostatni etap obrazuje bardzo silną utratę owłosienia. Wówczas to włosy są obecne tylko w okolicy uszu oraz w części potylicznej. Z kolei etapy pośrednie obrazują stopniowe łysienie w okolicy czołowej oraz ciemieniowej. Oto krótka charakterystyka poszczególnych etapów łysienia androgenowego:


Etap 1 -charakteryzuje się brakiem znaczącej utraty włosów oraz brakiem naruszenia linii włosów

Etap 2 - wówczas to widoczne jest delikatne naruszenie linii włosów, a przede wszystkim w okolicach skroni.

Etap 3 – wówczas to linia włosów cofa się głęboko w okolicach obu skroni. Przypomina ona zazwyczaj kształt litery M, U lub V. Powstałe wgłębienia są tylko delikatnie pokryte włosami lub w ogóle ich nie posiadają. W etapie tym pojawia się także widoczny brak włosów na wierzchołku głowy.

Etap 4 - wówczas to następuje jeszcze bardziej widoczne cofanie się linii włosów na obu skroniach. Z kolei na wierzchołku głowy są obecne tylko i wyłącznie bardzo rzadkie włosy lub ma ich w ogóle.

Etap 5 - wówczas to obszary wypadania włosów są większe, niż w przypadku etapu czwartego.

Etap 6 – wówczas to obszary łysienia w okolicy skroni łączą się z obszarem łysienia na czubku głowy. Na tym etapie włosy które jeszcze nie wypadły są bardzo słabe i rzadkie.

Etap 7 - jest on bardzo zaawansowany a włosy znajdują się tylko po bokach głowy. Charakteryzują się one tym, że są bardzo słabe oraz rzadkie. Najczęściej pozostają w takiej postaci już do końca życia.

Chcąc dowieść, że opracowana skala jest bardzo dokładna oraz prosta w użyciu, Hamilton wybrał czterech pracowników placówki psychiatrycznej, którzy to nie posiadali naukowego przeszkolenia w tej dziedzinie i wręczył im szkice obrazujące poszczególne stopnie łysienia wraz z krótkim opisem opracowanej przez niego skali.

Wszyscy uczestnicy tego eksperymentu mieli trzydzieści minut na to, aby zapoznawać się z przekazanymi informacjami, a następnie zdobytą wiedzę mieli wykorzystać przyporządkowując pacjentów do odpowiedniej skali. Pracownicy biorący udział w tym eksperymencie aż 98 procentach przypisali badane osoby do tych samych klas co Hamilton.

Eksperyment ten udowodnił, że opracowana skala jest skuteczna oraz bardzo prosta w użyciu. Dziś jest ona z powodzenie wykorzystywana przez wielu trychologów oraz lekarzy medycyny estetycznej .

Jak diagnozowane jest łysienie androgenowe?


Istnieje kilka rodzajów łysienia. Niemniej większość przypadków dotyczy łysienia androgenowego. Obecnie można je w łatwy sposób zdiagnozować na podstawie poszczególnych badań oraz wywiadu medycznego. W tym celu należy udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, który zajmie się zbadaniem skóry głowy oraz ocenieniem skali łysienia.
W celu prawidłowej identyfikacji bardzo często pobrane są mieszki włosowe. Badanie takie pozwala zbadać jak mocno włosy są narażone na wypadanie.

Na czym polega łysienie androgenowe?


Jego główną przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na tak zwany dihydrotestosteron, w skrócie zwanym DHT. Jest to związek chemiczny będący pochodną testosteronu. Pod wpływem enzymu 5α - reduktazy działa on bardzo niekorzystnie na poszczególne receptory androgenowe i w związku z tym dochodzi do zaniku włosów. Z kolei proces powstawania nowych, mieszków włosów zostaje zahamowany, natomiast te którym uda się jeszcze wyrosnąć są bardzo cienkie i słabe.

W jaki sposób leczyć wypadanie włosów?


W celu skutecznego powstrzymania łysienia warto czym prędzej skorzystać z fachowej porady. Dużo łatwiej jest bowiem spowolnić wypadanie włosów, niż skutecznie stymulować ich wzrost.

Gdy osoba borykająca się z wypadaniem w odpowiednim czasie uda się do trychologa, to wówczas może on zalecić jej odpowiednie preparaty, które opóźnią proces wypadania włosów. Dziś na rynku nie brakuje skutecznych środków, które stosuje się bezpośrednio na skórę głowy i które to są bardzo skuteczne w walce z łysieniem. Posiadają one działanie stymulujące oraz wzmacniające osłabione mieszki włosowe.

Bardzo skuteczne są także terapie laserowe. Poszczególne szczoteczki i grzebienie za pomocą lasera potrafią bardzo skutecznie pobudzić włosy do wzrostu.

Gdy łysienie znajduje się w bardzo zaawansowanej fazie, to wówczas jedyną skuteczną metodą są mało-inwazyjne zabiegi. Obecnie za najskuteczniejszy oraz najmniej inwazyjny uważa się przeszczep włosów metodę FUE, zwaną Follicular Unit Extraction. Polega ona na tym, że od pacjenta pobierane są znajdujące się na głowie mieszki włosowe, a następnie wszczepiane we wcześniej wykonanych mikrootworach. Poddanie się temu zabiegowi pozwala na nowo cieszyć się z posiadania pięknej oraz bujnej fryzury.

 

Odżywka Revita CBD z kannabidiolem 205ml Spectral DNC-N z Nanoxidilem i adenozyną 60ml