Retinol i jego zastosowanie w kosmetyce

 

Retinol, czyli witamina A, ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Bardzo popularne są kremy zawierające ten związek w kuracji przeciwstarzeniowej, gdyż stoi on na straży młodzieńczego wyglądu. Retinol jest substancją, która została już bardzo dobrze przebadana, nie brakuje różnych opracowań naukowych na jej temat. Wszystkie one potwierdzają liczne korzyści płynące ze stosowania retinolu, szczególnie w przypadku skóry, ale nie tylko. Retinol to całkowicie naturalna substancja, którą można oczywiście wyizolować i stworzyć syntetyczną formę. Nie działa tylko powierzchownie, ale wnika w głębokie warstwy skóry, oddziałując korzystnie na jej komórki. Pora poznać zastosowanie retinolu w kosmetyce i przekonać się o licznych jego zaletach.

Retinol bardzo cenionym składnikiem w kosmetykach

Naturalnym zjawiskiem jest starzenie się skóry, czego nie można całkowicie powstrzymać, ale zahamować już tak. Z pomocą przychodzą liczne substancje stojące na straży młodzieńczego wyglądu. W preparatach przeciwstarzeniowych bardzo często spotkać można w składzie retinol, nazywany witaminą młodości. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych substancji o potwierdzonym działaniu przeciwzmarszczkowym. Dobrej jakości krem dla cery dojrzałej powinien mieć w składzie między innymi retinol, stymulujący komórki skóry do odnowy. Oczywiście nie jest to żaden magiczny eliksir młodości, ale można liczyć na opóźnienie procesu starzenia w pewnym stopniu.

Po kosmetyki z retinolem warto sięgnąć w przypadku skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej, z oznakami starzenia. Pomoże zniwelować przebarwienia, wyrówna koloryt skóry, ujędrni ją i nawilży. W kosmetyce substancja ta wykorzystywana jest na szeroką skalę w kuracjach przeciwzmarszczkowych, kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej. Bardzo ważne jest odpowiednie stężenie retinolu, aby uzyskać pożądane efekty. Minimalne stężenie czystego retinolu w kremie wynosi 0,3%, natomiast pod oczy musi być niższe ze względu na delikatność skóry w tym miejscu. Po kosmetyki z retinolem sięga się już przed trzydziestym rokiem życia, aby zachować młodzieńczy wygląd na dłużej, przeciwdziałać pojawianiu się oznak starzenia.

Z czego wynika popularność retinolu w kosmetyce?

Działanie retinolu jest wielokierunkowe, za co właśnie jest ceniony w kosmetyce. Znalazł zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych dla wielu grup wiekowych, rodzajów cery i niedoskonałości skórnych. Zadaniem tej substancji jest przede wszystkim przyspieszenie procesu odnowy skóry, co następuje coraz wolniej wraz z upływem czasu. Retinol wzmaga produkcję włókien kolagenowych, reguluje wydzielanie sebum. Wspaniale sprawdza się przy cerze tłustej i trądzikowej. Świetnie radzi sobie też z nieestetycznymi przebarwieniami, które powstają z różnych powodów, nie tylko na skutek działania promieniowania słonecznego. Wynika to z właściwości złuszczających retinolu i blokujących produkcję ciemnego barwnika w skórze. Oczywiście na efekty kuracji trzeba poczekać, ale pomaga przy każdym typie przebarwień. Nie tylko złuszcza naskórek, ale też przyczynia się do pogrubienia skóry i usprawnienia mikrokrążenia. W efekcie do komórek dociera więcej tlenu wraz ze składnikami odżywczymi, wzmacnia się też bariera ochronna przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Retinol ma wszechstronne działanie

Stosując kosmetyki z retinolem, można mieć pewność co do skuteczności jego działania. Istotne jest to, aby zostały one dobrane do potrzeb skóry i wieku. Substancja ta poradzi sobie z każdym typem zmarszczek, spłycając je i wygładzając skórę, czyli odmładzając ją. Skóra zostanie dodatkowo nawilżona, ujędrniona i rozjaśniona, a uzyskane efekty utrzymają się przez długi czas. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż będą one widoczne dopiero po upływie wielu tygodni. Bardzo ważna jest wobec tego systematyczność, jeśli kuracja z użyciem retinolu ma zakończyć się powodzeniem. Niezbędna będzie też terapia podtrzymująca, aby nie zniweczyć uzyskanych efektów, o co niestety nietrudno. Dłuższe przerwy w stosowaniu kosmetyków zawierających retinol są niewskazane.

Retinol ceniony jest za swoje intensywne działanie regenerujące skórę, nawadniające naskórek, przeciwtrądzikowe, przeciwzapalne. Reguluje on pracę gruczołów łojowych, wzmaga produkcję kolagenu i elastyny, rozjaśnia plamy pigmentacyjne i posłoneczne. Co więcej, okazuje się niezwykle pomocny w przypadku odmrożenia i oparzenia, gdyż wspomaga ich leczenie. Substancja ta sprawdzi się przy każdym rodzaju cery, nawet w przypadku naczynkowej.

Co ma wspólnego retinol z włosami?

Niedobory składników pokarmowych mogą powodować wypadanie włosów. Retinol jest niezbędny do prawidłowego wzrostu tkanki nabłonkowej i podziału komórkowego macierzy włosa. Związek ten ma wpływ na strukturę keratyny, czyli kluczowego składnika znajdującego się we włosach. Przy deficycie retinolu włosy stają się słabe, kruche, łamliwe. Pojawia się też problem z ich nadmiernym wypadaniem, co wymaga jak najszybszej interwencji, aby łysienie nie nasiliło się do tego stopnia, że dojdzie do całkowitej utraty owłosienia. Retinol wzmacnia włosy i zapewnia prawidłową budowę keratyny. Istotne jest nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości tego związku wraz z pokarmem, ale też jego miejscowe stosowanie na owłosioną skórę głowy. W wielu preparatach na wypadające włosy znajdziemy w składzie między innymi retinol. Normalizuje on proces dojrzewania komórek naskórka i przyspiesza proces rogowacenia. Zrogowaciałe warstwy ulegają spłyceniu, a żywe pogrubieniu. Zostaje pobudzona aktywność fibroblastów i wzrasta ich liczba. Zwiększa się także produkcja kolagenu.

 

Spectral DNC N przeciw wypadającym włosom

z retinolem 60ml

Spectral RS na słabe i wypadające włosy z retinolem 60ml