Produkty pszczele w pielęgnacji ciała i włosów

 

Każdy doskonale wie, jak cenne są produkty pszczele. Ze smakiem zjadamy miód, suplementujemy się pyłkiem kwiatowym, wspomagamy leczenie propolisem czy pielęgnujemy skórę woskiem pszczelim. Zastosowań darów z ula jest naprawdę wiele, dlatego warto się nimi zainteresować i korzystać na co dzień z ich dobrodziejstwa. Drzemie w nich ogromny potencjał, o czym doskonale wie zarówno kosmetologia, jak również medycyna. Sztuką pszczelarską zajmowano się już w czasach starożytnych – wykorzystywano produkty pszczele do celów spożywczych i leczniczych. Obecnie ich niezwykłe właściwości zostały wielokrotne potwierdzone badaniami klinicznymi. Została nawet wyodrębniona dziedzina nauki zajmująca się produktami od pszczół, czyli apiterapia. Warto je włączyć nie tylko do swojego menu, ale też do pielęgnacji włosów i skóry.

Poznaj dobroczynne działanie miodu na skórę i włosy

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby smaku miodu, który używany jest jako naturalny słodzik. Może być nie tylko dodatkiem do deserów, ale też środkiem kosmetycznym do włosów i skóry. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce ze względu na swoje cenne właściwości. Mogą go zawierać w składzie kosmetyki takie jak krem do rąk i twarzy, serum, tonik, maseczka, balsam do ciała, pomadka do ust, odżywka i szampon do włosów. Miód ceniony jest przede wszystkim za swoje silne działanie nawilżające, chroni naskórek przed utratą wody. Można też liczyć na delikatne działanie rozjaśniające przebarwienia, napinające i spłycające zmarszczki. Zewnętrzne stosowanie miodu na skórę niweluje problem z nadmiernym wydzielaniem sebum, co w przypadku cery tłustej i trądzikowej sprawdza się rewelacyjnie. Ponadto miód przyspiesza procesy gojenia skóry, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.

Ze względu na sporą zawartość witaminy C miód okazuje się wspaniałym środkiem przy cerze naczynkowej, gdyż przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych pajączków. Ujednolica też koloryt skóry, wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka, przeciwdziała wolnym rodnikom i stresowi oksydacyjnemu. Miód poprawia mikrokrążenie w skórze, odżywia ją, dotlenia i przywraca sprężystość. Jest też nieoceniony przy ranach i oparzeniach ze względu na swoje właściwości antybiotyczne. Przy różnego rodzaju problemach skórnych okazuje się nieocenionym remedium. Stosuje się go w leczeniu wielorakich chorób dermatologicznych. Wspomaga oczyszczanie skóry, pomaga usunąć martwe komórki naskórka, przywraca fizjologiczne pH skóry. Miód stosowany na włosy, rozjaśnia je, wygładza i nadaje połysk. Stają się miękkie i przyjemne w dotyku, szybciej rosną. Ten dar natury jest rewelacyjny przy włosach suchych, łamliwych, puszących się, zniszczonych.

 

Czy znasz cenne właściwości pyłku pszczelego?

Kolejnym cennym produktem pszczelim jest pyłek kwiatowy, który redukuje stan zapalny, ma działanie przeciwzmarszczkowe i odnawiające. Znajdziemy go w kremie, balsamie, serum, szamponie. Pyłek chroni skórę przed wysuszeniem, działa oczyszczająco i nawilżająco. Niweluje problemy z nadmierną produkcja łoju, regeneruje tkanki nabłonkowe, działa przeciwświądowo. Po pyłek pszczeli sięga się przy problemach z trądzikiem i różnych chorobach łojotokowych. Ten cenny produkt wspomaga metabolizm komórek skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, rozjaśnia cerę, działa silnie przeciwstarzeniowo i przeciwdziała wolnym rodnikom. Co więcej, posiada właściwości antyalergiczne, pobudza syntezę włókien kolagenowych. Stosując pyłek kwiatowy zewnętrznie, można liczyć na szybszą regenerację tkanek i włosów. Wspomaga on także leczenie łysienia, łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry.

 

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli jest bardzo popularnym produktem w kosmetykach, często stanowi ich bazę. Wykorzystuje się go nie tylko w pielęgnacji, ale też w lecznictwie. Okazuje się bardzo pomocny przy różnego rodzaju schorzeniach i defektach skórnych. Służy do natłuszczania skóry, tworząc ochronną warstwę okluzyjną. Zapobiega to utracie wody z naskórka, czyli wysuszeniu skóry. Wosk pszczeli stosowany na włosy sprawia, że stają się one niesamowicie miękkie, a skórę wygładza. Ten naturalny surowiec działa antybiotycznie, przeciwutleniająco. Wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy, ropni, czyraków, wrzodów, ran, skaleczeń, schorzeń reumatycznych, łupieżu. Wosk pszczeli jest delikatny dla skóry, chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Niezwykle cenny propolis

Jednym z najcenniejszych produktów pszczelich jest propolis, z którego robi się nawet prozdrowotne, lecznicze nalewki. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Posiada też właściwości odżywcze i przeciwzapalne. Wzmaga syntezę kolagenu i procesy regeneracyjne oskórka. Propolis reguluje pracę gruczołów łojowych, regeneruje skórę i włosy, działa przeciwstarzeniowo i antyseptycznie, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga procesy naprawcze skóry, uklasycznia i nawilża ją. Ten cenny dar natury znalazł zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń włosów typu łysienie i chorób skórnych – atopowe zapalenie skóry, trądzik, toczeń, łuszczyca.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to produkt przede wszystkim bardzo odżywczy, stosuje się go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Polecany jest osobom borykajmy się z cerą suchą, tłustą i trądzikową. Może być używany także w pielęgnacji cery normalnej i dojrzałej. Mleczko pszczele chroni naskórek przed utratą wody, przeciwdziała nadmiernej produkcji sebum, łagodzi zmiany trądzikowe, reguluje pracę gruczołów łojowych. Stosowane na włosy nadaje im połysk. Surowiec ten wykazuje działanie rozjaśniające przebarwienia, uelastyczniające skórę, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, regenerujące, napinające i wygładzające zmarszczki. Mleczko pszczele doskonale nawilża skórę, wyrównuje jej koloryt, uszczelnia naczynia krwionośne, przeciwdziała cellulitowi, hamuje działanie bakterii i wirusów, przyspiesza gojenie oparzeń. Wykorzystuje się je wspomagająco w leczeniu łysienia, trądziku, łojotoku, gronkowca.