Trądzik i jego leczenie.

 

Trądzik, czyli występujące zaskórniki czy krosty jeszcze do niedawna kojarzony był z wiekiem dojrzewania. W dzisiejszych czasach, u dermatologów, możemy spotkać coraz więcej osób dorosłych osób, borykających się z trądzikiem. Jest to choroba, której leczenie jest dość skomplikowane. Zabiegi dermatologiczne i nowoczesne leki, znacznie ułatwiają ten proces i umożliwiają pozbycie się pryszczy czy blizn, jakie mogą po nich pozostać. 

Trądzik jest chorobą, z którą do czynienia nie mają tylko nastolatkowie, a także dorośli. Każdy, kto miał do czynienia z tym problemem, wie, że wygranie z nim walki jest dość proste, ale wygranie wojny to bardzo skomplikowany proces. Dzięki najnowszym terapią może się to jednak wydarzyć. Musimy jednak trzymać się jednak dwóch warunków: szybka decyzja o podjęciu leczenia oraz konsekwencja. Nie jest to tylko defekt estetyczny, jest to choroba skóry, którą jak każdą inną powinno się leczyć u specjalisty. Pierwszy krok w kierunku leczenia, powinniśmy skierować do dermatologa. 

Fazy rozwoju

Zmiany na skórze, jakie zachodzą, mogą mieć różne uzewnętrznienie ze względu na stan zaawansowania choroby. 

  • Zaskórniki, są pierwszym stadium choroby. Ukazują się jako czarne bądź białawe punkciki, które sporo osób nazywa wągrami. Poza twarzą możemy je spotkać także na dekolcie, ramionach czy plecach. Są to miejsca, w których znajduje się największa ilość gruczołów łojowych. 
  • Średnie stadium trądziku objawia się krostkami i grudkami. Na skórze można zauważyć czerwonawe, wypukłe zmiany. Są one potwierdzeniem stanu zapalnego pojawiającego się wokół gruczołów łojowych.
  • Kiedy dochodzi do zakażenia dalszej części skóry, spotkamy się z guzkami o czerwono-sinej barwie, wypełnionych ropą.

Przetłuszczająca się skóra

W większości przypadków trądzik ma podłoże dziedziczne. Gruczoły potowe osób skłonnych do zachorowania wytwarzają znacznie więcej sebum. W przypadkach, gdy towarzyszy temu znaczne rogowacenie skóry, mamy spory problem. Złuszczony naskórek zamyka wtedy ujścia gruczołów łojowych, przez co tworzą się zaskórniki. Następnie, stoją się one pożywieniem dla bakterii, znajdujących się w mieszkach włosowych. Problem z cerą u osób w wieku nastoletnim jest spowodowany znaczącym wzrostem wydzielających się hormonów płciowych. Znacznie pobudzają one do pracy gruczoły łojowe. Kiedy osoba kończy 20 lat, poziom hormonów stabilizuje się, a problem znika. 

Niestety, ciężko stwierdzić co jest powodem trądzika pojawiającego się u dorosłych. Niektórzy lekarze, twierdzą, że osoby cierpiące na to schorzenie, mają skłonność do produkowania sporych ilości sebum. Może to być spowodowane zaburzeniami hormonów. Gruczoły łojowe, mogą pracować znacznie intensywniej pod wpływem stresu. Skóra jest jednym z tych organów, które znacząco reagują na bodźce fizyczne. Kolejnym powodem, może być zażywnie niektórych leków np. hormonalnych, antydepresyjnych czy kortykosteroidów. 

Leczenie u dermatologa i domowymi sposobami

Pozbycie się trądziku raz na zawsze to marzenie wielu ludzi. W takim celu powinniśmy bezzwłocznie udać się do dermatologa. Możemy stosować domowe sposoby takie jak pasta z miodem i cynamonem w formie maseczki. Ma ona działanie antybakteryjne i nakłada się ją na całą noc. Inny, sposobem może być stempel z czosnku. Powinno się obrać czosnek, a następnie przyłożyć go w wybrane miejsce, a po 15 minutach umyć twarz. Cały proces kilkukrotnie powtórzyć.  W przypadku wielu osób, takie zabiegi nie przyniosą pozytywnego skutku. Leczenie u dermatologa może trwać wiele miesięcy, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Nie powinniśmy jednak zniechęcać się po niepowodzeniach, z jakimi będziemy się spotykali, efekty przyjdą, wraz z czasem. 

Leczenie z zewnątrz

Na samym starcie, lekarz przepisze nam różnego rodzaje żele oraz antybakteryjne maści, służące do smarowania zmian skórnych. Znacznie ułatwiają one usuwanie sebum z gruczołów oraz ograniczają jego produkcję. W znacznej większości preparatów stosuje się kwas all-trans witaminy A bądź jego pochodne. Musimy pamiętać o tym, aby stosować się do zaleceń lekarza. Tego typu środki mogą powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Może do nich należeć przesuszanie skóry czy jej podrażnianie, a także większa wrażliwość na światło. Lekarz może nam także zalecić, korzystanie ze środków przeciwzapalnych czy przeciwbakteryjnych. Zapobiegają one zaskornikom, krostom czy błyszczeniu skóry. Dla osób, u których rozwinął się stan zapalny, konieczne będzie użycie żelu bądź maści z antybiotykiem. Zapobiega ona powstawaniu wykwitów oraz łagodzi objawy już powstałych. 

Leczenie od środka

W przypadku gdy mamy do czynienia z zaawansowanym trądzikiem, a krosty są liczne, istnieje duże ryzyko powstawania blizn. W takim wypadku dermatolog poza żelami i kremami, przepisuje pacjentowi antybiotyk doustny. W naprawdę skomplikowanych, ciężkich wypadkach stosuje się retinoidy. Są to leki, które zawierają pochodną kwasu witaminy A. Ich działanie, jest niezwykle skuteczne. Zatrzymują one wydzielanie się sebum oraz usuwają bakterie. Do minimum zmniejsza to ryzyko nawrotu, a stany zapalne przestają się pojawiać. Mają one jednak znaczący wpływ na zdrowie. Podczas ich zażywania, musimy badać swoją krew. Co bardzo ważne, takie leki niezwykle groźne dla płodów. Dlatego na czas terapii, lekarz zaleca pacjentce tabletki antykoncepcyjne.

Pielęgnacja

Skóra trądzikowa, poza leczeniem, wymaga także szczególnej pielęgnacji na co dzień. W celu osiągnięcia najlepszych efektów warto spytać dermatologa o kosmetyki, które sprawdzą się w naszym wypadku. Musimy także wziąć pod uwagę krem nawilżający. Powinien on zawierać ekstrakty roślinne i witaminy. Warto także pamiętać o tym, że trądzik jest chorobą uwarunkowaną różnymi czynnikami, nie ma jednak możliwości zarażenia się tego typu schorzeniem.

Trądzik to dość trudny temat. Wiele osób wstydzi się swojej skóry, jednak medycyna stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Leczenie tego typu schorzenia jest coraz bardziej skuteczne, a jedyne co musimy zrobić, aby się go pozbyć, to być cierpliwym i konsekwentnym.