Po czym poznać łupież, łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry?

 

Łojotokowe zapalenie skóry


Obecnie można wyróżnić wiele jednostek chorobowych dotyczących owłosionej skóry głowy. Nierzadko schorzenia mają podobne objawy, przez co konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonanie konkretnych badań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i postawić trafną diagnozę. Dopiero po znalezieniu przyczyny problemu i wdrożeniu skutecznego leczenia można mówić o uzyskaniu pożądanych efektów. Wiele osób myśli, że ma łupież, a w rzeczywistości jest to łuszczyca. Podobnie jest z łojotokowym zapaleniem skóry, które może być mylnie kojarzone z łuszczycą. Przypadłości te różnią się jednak przyczynami powstawania, symptomami i sposobami leczenia.

 

Jakie są objawy łupieżu?


Łupież nie jest wyłącznie defektem estetycznym, wstydliwym problemem. To powszechne i kłopotliwe schorzenie owłosionej skóry głowy wymaga leczenia, dobranego do przyczyny jego powstania. O łupieżu można mówić w przypadku zaburzonego dzielenia komórek naskórka - następuje zbyt szybkie złuszczanie się go, co można szybko zaważyć po pojawieniu się białych drobinek między włosami, które następnie spadają na ubranie w sporej ilości, przez co trudno je przeoczyć. Bardzo często za powstanie łupieżu odpowiada przerost grzyba występującego na owłosionej skórze głowy, a dochodzi do tego na skutek zaburzeń hormonalnych, immunologicznych, czynników stresowych, nieprawidłowej pielęgnacji lub źle zbilansowanej diety.

Wyróżnia się wiele rodzajów łupieżu – suchy, tłusty, pstry lub różowy Giberta. Ze względu na to, że jest to choroba grzybicza, można się nią zarazić. W przypadku tej jednostki chorobowej zwykle stosuje się leczenie miejscowe przy użyciu preparatów grzybobójczych –w postaci specjalistycznych szamponów i emulsji nakładanych na owłosioną skórę głowy. Sięga się także po preparaty przeciwłojotokowe, aby zniwelować nadprodukcję sebum i świąd. Z nadmiarem złuszczonego naskórka można poradzić sobie przy pomocy preparatów keratolicznych. Z domowych sposobów wymienić można masowanie głowy ciepłą oliwą z oliwek z dodatkiem olejków eterycznych, stosowanie ziołowych płukanek na umytą skórę głowy oraz wystawianie włosów na działanie promieniowania słonecznego.


Łuszczyca skóry głowy często mylona z łupieżem

Wielokrotnie objawy łuszczycy są mylone z łupieżem, ale mówimy tutaj o dwóch zupełnie innych jednostkach chorobowych. Łuszczyca to chroniczna choroba dermatologiczna, uważana przez wielu za nieuleczalną, z tendencją do nawrotów. Nawet jeśli uda się złagodzić objawy, mają tendencję do ponownego wystąpienia. Leczenie jest wobec tego tylko objawowe. Nadal nie wiadomo, co dokładnie przyczynia się do rozwoju łuszczycy. Przyjmuje się, że winne mogą być predyspozycje genetyczne, czynniki immunologiczne lub środowiskowe. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną w przeciwieństwie do łupieżu.

Bardzo duży wpływ na rozwój łuszczycy ma prowadzony tryb życia – w krajach wysoko rozwiniętych schorzenie to pojawia się zdecydowanie częściej. To właśnie w nich spożycie wysoko przetworzonej żywności jest najwyższe. Do wywołania lub zaostrzenia objawów choroby mogą przyczynić się zakażenia gronkowcami/paciorkowcami, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, ciąża, poród, spożywanie alkoholu, nadwaga, cukrzyca, okres przekwitania, palenie papierosów, niewłaściwa higiena.

• Objawy łuszczycy

Łuszczyca objawia się zmianami skórnymi w postaci czerwonobrunatnych plam z jasną łuską. Towarzyszy temu często zaczerwienienie, uczucie świądu i pieczenia. Mogą też wystąpić dolegliwości bólowe i krwawienia. Łuski są wynikiem zbyt szybkiego rogowacenia naskórka. Łuszczyca dotyka nie tylko owłosioną skórę głowy, ale całe ciało – łokcie, twarz, plecy, stopy, dłonie, paznokcie. Zmiany mogą objąć całą skórę, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Na skutek drapania zaczynają odpadać strupy przypominające kawałki świecy, mogą być też zabarwione krwią. Wszystko zależy od stopnia łuszczycy.

• Leczenie łuszczycy

Jako że łuszczyca jest schorzeniem, którego nie można całkowicie wyleczyć, pozostaje wyłącznie łagodzenie objawów i przeciwdziałanie nawrotom. Stosuje się różne specyfiki do smarowania mające na celu pozbycie się łuski, następnie preparaty hamujące przyspieszone wytwarzanie naskórka. Popularne są środki zawierające kwas salicylowy, mocznik, cygnolinę, dziegciem. W poważniejszych przypadkach lekarz przepisuje preparaty z kortykosteroidami do stosowania miejscowego oraz leki immunosupresyjne. Popularne przy łuszczycy są metotreksat, retinoidy, cyklosporyna A, leki biologiczne, antybiotyki. Uzupełnieniem leczenia jest często fototerapia z wykorzystaniem promieniowania UVA i UVB. Z domowych sposobów leczenia wymienić można stosowanie niektórych ziół, olejków eterycznych, octu jabłkowego, terapii słońcem.


Po czym poznać łojotokowe zapalenie skóry?


Łojotokowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę objawiającą się suchymi i jednocześnie tłustym łuskami na owłosionej skórze głowy. Zmiany skórne są zaczerwienione i zdecydowanie grubsze od łupieżu, mogą mieć zabarwienie żółte lub białe. Przy nasilonym stanie zapalnym występują nawet w fałdach skórnych czerwone zmiany wysiękowe. Łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy uczucie świądu i pieczenia. Choroba ta najczęściej występuje tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Nierzadko schorzenie to mylone jest z łuszczycą. Nie jest zaraźliwe ani nie ma podłoża alergicznego. Za jego powstawanie zwykle odpowiadają drożdże naturalnie występujące na powierzchni skóry, które zaczynają się nadmiernie rozrastać. Pojawia się reakcja zapalna, czego efektem są zmiany skórne. Do łojotokowego zapalenia skóry może dojść w wyniku zaburzeń neurologicznych, nadaktywności gruczołów łojowych, stresu, zmęczenia, nadużywania alkoholu, otyłości, HIV/AIDS.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry wymaga indywidualnego dobrania terapii. Schorzenie to jest nawracające, dlatego trzeba łagodzić objawy i przeciwdziałać ich ponownemu nasileniu. Po przerwaniu leczenia zmiany skórne szybko powracają. Przepisywane są różne specjalne płyny i szampony o działaniu przeciwgrzybiczym, nieródko lek sterydowe. Popularne jest naświetlenie lampami o działaniu wysuszającym, antygrzybicznym i antybakteryjnym.

 

Szampon Dandrene przeciwłupieżowy 205ml Odżywka Dandrene przeciwłupieżowa 205ml