Peptydy miedzi - korzyści dla skóry i włosów

 

Coraz więcej mówi się o dobroczynnym wpływie peptydów na kondycję skóry i włosów. Znajdziemy je w bardzo wielu kosmetykach ze względu na ich wielotorowe działanie. Jeśli szukamy czegoś o działaniu odmładzającym, regenerującym, ujędrniającym i wygładzającym, to jak najbardziej warto zainteresować się peptydami. Są to naturalnie występujące związki aminokwasowe. Można je pozyskać zarówno z roślin, jak również syntetycznie. W zależności od rodzaju peptydy mogą pobudzać skórę do syntezy włókien kolagenowych i elastyny, transportować w jej głąb składniki aktywne zawarte w kosmetykach lub działać jak botoks. Na szczególną uwagę zasługują peptydy miedziowe, które wspierają procesy gojenia się ran, niwelują wolne rodniki i przeciwdziałają wypadaniu włosów. To tylko niektóre z ich licznych właściwości i zalet.

Dlaczego peptydy są tak cenne dla naszej skóry i włosów?

Peptydy to związki chemiczne o bardzo małych rozmiarach, ale dużej aktywności biologicznej. Ze względu na swoją strukturę są w stanie przeniknąć do głębokich warstw skóry lub włosa, przez co można mówić o tak wysokiej skuteczności ich działania. Na efekty stosowania peptydów nie trzeba długo czekać, bo są one widoczne w krótkim czasie. Wyróżnić można obecnie około trzystu różnych peptydów biomimetycznych, które są powszechnie stosowanie nie tylko w kosmetologii, ale też w medycynie estetycznej. Każdy rodzaj peptydu działa kierunkowo, czyli posiada konkretne właściwości. Mówić można między innymi o działaniu ujędrniającym, wygładzającym, rozjaśniającym, przeciwzmarszczkowym, odmładzającym, poprawiającym owal twarzy, wyrównującym koloryt, nawilżającym, regenerującym, odżywczym itd. Peptydy są nieocenione w przypadku skóry zniszczonej, dojrzałej, odwodnionej oraz włosów, które są suche, łamliwe. W przypadku peptydów można mówić nawet o spłyceniu zmarszczek i uzyskaniu efektu podobnego co po zastosowaniu toksyny botulinowej.

Peptydy miedzi nieocenione w pielęgnacji skory i włosów

Na szczególną uwagę zasługują peptydy miedziowe, które znalazły zastosowanie w kosmetyce, posiadają nawet właściwości lecznicze. Miedź jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, zachowania skóry i włosów w dobrej kondycji. Bez niej niemożliwa byłaby synteza kolagenu i elastyny ani regenerowanie się tkanki łącznej. Deficyt miedzi przekłada się na utratę jędrności skóry i pojawienie się na niej zmarszczek. Wykazuje ona właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego jest tak bardzo pożądana w kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej, ale nie tylko. W przypadku miedzi można mówić też o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem przy problemach skórnych, na czele z trądzikiem. Peptydy miedzi można znaleźć w kremach i serach przeciwstarzeniowych, wspomagających odnowę komórek i produkcję kolagenu. Dodaje się je także do szamponów i odżywek.

Peptydy miedziowe są nieocenione, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowej skóry – zapewniają jej napięcie, jędrność, młody wygląd. Chronią również przed różnymi infekcjami wywoływanymi bakteriami i grzybami. Miedź jest niezbędna do prawidłowego wytwarzania melaniny, czyli związku odpowiadającego za pigmentację skóry i włosów. Pierwiastek ten wspomaga proces gojenia się ran, przyspiesza regenerację naskórka i niweluje zmiany skórne. Naprawia uszkodzone tkanki i uczestniczy w tworzeniu nowych. Peptydy miedziowe wspaniale sprawdzają się w przypadku podrażnionej skóry. Przywracają jej utraconą miękkość, jędrność, napięcie i elastyczność.

Kolejną zaletą peptydów miedzi jest naprawa uszkodzonej bariery ochronnej skóry, niwelowanie blizn. Wykazują one działanie antyoksydacyjne, wobec czego zapewniają właściwą ochronę włosom i skórze przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. To właśnie utleniacze przyczyniają się do wystąpienia stresu oksydacyjnego i przyspieszają proces starzenia się komórek. Miedź zapobiega temu i dodatkowo wygładza istniejące już zmarszczki. Pobudza również mikrokrążenie w naczyniach włosowatych skóry. Wykazuje dobroczynny wpływ na przesuszone włosy, pomaga dbać o higienę stóp i rąk, hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, redukuje nadmierną potliwość i nieprzyjemny zapach potu. Posiada zdolność do odmładzania komórek i włókien kolagenowych, stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny, zapobiega nawet nowotworowym skóry.

Peptydy miedziowe pomocne przy problemach z nadmiernym wypadaniem włosów?

Łysienie to poważny problem, który dotyka coraz więcej osób. Okazuje się, że kuracja peptydowa może zahamować wypadanie włosów. Przyspieszają one ich porost przez pobudzanie komórek macierzystych skóry i mieszków włosowych oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie owłosionej skóry głowy. Co ciekawe, skuteczność peptydów miedzi odnośnie pobudzania włosów do wzrostu została potwierdzona badaniami klinicznymi. Stosuje się je w kosmetykach przeznaczonych do włosów ze skłonnością do wypadania i przeciwłupieżowych. Zaletą peptydów miedzi jest usprawnienie mikrokrążenia w skórze, odbudowanie zniszczonej struktury włosów i przyspieszenie ich prostu.

 

Po peptydy miedzi sięga się także w przypadku przeszczepu włosów, gdyż przyspieszają one przyjmowanie się implantów. Miedź przeciwdziała szkodliwemu wpływowi enzymu 5α-reduktazy, który przyczynia się do łysienia. Stosowanie peptydów miedzowych nie tylko stymuluje wzrost włosa, ale też powiększa mieszek włosowy i to parokrotnie. Co więcej, mają one wpływ na fazy wzrostu włosów – powodują zmianę telogenu w anagen, czyli stan uśpienia włosów w stan jego wzrostu. Stosowanie peptydów miedzi przynosi poprawę w przypadku wypadania włosów i łysienia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nie tylko blokują nadmierne wydzielanie DHT, ale też aktywują powstawanie nowych włosowatych naczyń krwionośnych.

 

Spectral RS lotion przeciw słabym i wypadającym włosom z peptydami miedzi 60ml Spectral DNC-N z Nanoxidilem i peptydami miedzi 60ml