Łysienie i przeszczep włosów.

 

Nie każdy może pochwalić się gęstymi, mocnymi i połyskującymi włosami. Coraz więcej osób boryka się z problemem przerzedzających się włosów i to już w młodym wieku. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a głównym winowajcą są zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Przyczyn łysienia może być oczywiście więcej, dlatego wyróżnia się wiele jego rodzajów. Nie brakuje też wielorakich metod leczenia tej przypadłości. Włosy nie są oczywiście czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania, ale bez wątpienia dodają atrakcyjności. Chodzi przede wszystkim o walory estetyczne, pewność siebie, szczególnie w przypadku płci pięknej. Na szczęście dzięki postępowi technologii i rozwojowi medycyny estetycznej możliwe stało się odzyskanie utraconego owłosienia. Temu właśnie służy przeszczep włosów.


Problem nadmiernie wypadających włosów – jakie wyróżnia się rodzaje łysienia?

Nadmierne wypadanie włosów może w rezultacie doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Bardzo ważne jest wobec tego znalezienie pierwotnego źródła problemu, aby można było wyeliminować przyczynę i dobrać skuteczną metodę leczenia. Okazuje się, że mamy wiele rodzajów łysienia, w zależności od tego, co je powoduje. Nierzadko do wzmożonego wypadania włosów dochodzi na skutek przyjmowania niektórych leków – przede wszystkim statyn, antydepresantów, pochodnych witaminy A, hormonów, leków kardiologicznych/przeciwgrzybiczych. Chemioterapia, stres, niedobory witaminowe, niektóre schorzenia także przyczyniają się do wzmożonej utraty owłosienia.

Przykładowo do łysienia plackowatego dochodzi na skutek stanu zapalnego lub procesu autoimmunologicznego. Przy łysieniu androgenowym problemem jest nadmiar hormonów męskich i może ono dotknąć zarówno mężczyzny jak i kobiety. Mamy też łysienie telogenowe, które pojawia się przykładowo w wyniku chronicznego stresu, przyjmowania niektórych leków i niedoborów składników pokarmowych w diecie. Kolejnym rodzajem jest łysienie bliznowaciejące, spowodowane chorobą genetyczną lub nowotworową, infekcją.

 

Na czym polega leczenie wypadania włosów?

Obecnie jest wiele metod leczenia wypadania włosów, zaczynając od preparatów hamujących ten proces i wzmacniających mieszki włosowe, przez leki eliminujące przyczynę łysienia, po mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Najlepsze efekty daje połączenie różnych sposobów. Preparaty palikowane są zarówno na skórę głowy (np. Minoksydyl na łysienie androgenowe), jak i przyjmowane doustnie. Często sięga się po terapię hormonalną, leki modulujące działanie systemu immunologicznego. Z zabiegów medycyny estetycznej popularna jest mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe, karboksyterapią.


Jak przebiega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to nic innego jak ich transplantacja. Wszczepia się włosy pobrane wraz z cebulkami ze zdrowych mieszków włosowych pacjenta, po czym uzupełnia się nimi powstałe ubytki na skórze głowy. Wybór włosków do przeszczepu nie może być przypadkowy, każdy jest dokładnie oglądany przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu w postaci wideomikroskopu lub Trichoscanu. Proedzany jest szczegółowy wywiad lekarski, wykonuje się odpowiednie badania laboratoryjne, nierzadko wymagana jest też konsultacja z innymi specjalistami. Wyróżnić można wiele technik przeszczepu włosów – mikroimplanty, mikronakłucia, SmartGraft, ARTAS.

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, sterylnych, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Przeszczepy poubiera się z miejsc wcześniej wygolonych, co ułatwia zadanie, po czym zostają one umieszczone w miejscu zbiorczym. Zabieg jest mało inwazyjny, przez co można szybko powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Pobierane są całe zespoły mieszkowe, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia przeszczepów, co przekłada się na wysoką skuteczność. W jednym mieszku znajduje się od jednego do dwóch cebulek, które zostają wyodrębnione, a następnie wstrzykiwane w miejsce docelowe, zwykle bez używania skalpela. Czas trwania zabiegu może być różny, w zależności od rozmiaru łysego obszaru, liczby implantów, gęstości ich rozmieszczenia, wieku pacjenta i rodzaju zastosowanej techniki przeszczepu. Zwykle trwa od godziny do prawie czterech godzin, ale jest to kwestia indywidualna.

W przypadku przeszczepu włosów metodą paskową pobiera się paro/kilka centymetrowy fragment owłosionej skóry głowy z je tylnej części, po czym dzieli się go na mniejsze części, aby uzyskać jak najwięcej implantów. Do ich wszczepienia w skórę głowy używa się igły lub bardzo cienkiego skalpela. Mniej inwazyjną i bardziej skuteczna jest metoda FUE, gdzie przeszczepia się pojedyncze mieszki włosowe. Coraz większą popularnością cieszy się przeszczep włosów SAFER, czyli zabieg z wykorzystaniem podciśnieniowego urządzenia. W jego przypadku można mówić o niezwykłej precyzyjności, małej inwazyjności.

 

Jaka jest skuteczność zabiegu?

Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty po przeszczepie włosów, to należy skorzystać z usług renomowanej kliniki, gdzie zajmą się nami doświadczeni profesjonaliści. Transplantacja włosów jest zabiegiem bardzo skutecznym, ale na początku trzeba liczyć się z wypadnięciem implantów w ciągu kilku pierwszych tygodni. Zaczną one jednak odrastać po około trzech miesięcy i zachowywać się jak te nieprzeszczepione. Nie można jedna dokładnie określić tego, jaki procent implantów w pełni odrośnie i po jakim czasie. Trzeba też pamiętać o tym, że one również czasem zaczną się przerzedzać.

 

Jak pielęgnować skórę po przeszczepie włosów?

Po wykonaniu zabiegu przeszczepu włosów pacjent otrzymuje dokładne zalecenia odnośnie tego, jak ma dbać o skórę głowy. W pierwszych dniach stosowane są zwykle leki przeciwbólowe, zimne okłady. Głowę można umyć dopiero po tygodniu od daty wykonania zabiegu, do tego czasu jedynie przemywając wacikiem namoczonym w jałowym roztworze soli fizjologicznej. Używane kosmetyki powinny być delikatne, o naturalnym składzie, a woda do mycia głowy letnia. Wszystkie czynności pielęgnacyjne muszą być wykonywane z ostrożnością, używając tylko puszków palców. Do osuszania skóry powinno się używać jednorazowych ręczników, nie należy stosować suszarki.

Szampon Revita CBD (150mg) z kannabidiolem do słabych i wypadających włosów Szampon Neofollics przeciw wypadającym włosom