Kosmetyczne składniki ograniczające wypadanie włosów

 

Nadmierne wypadanie włosów to jeden z największych problemów dotyczących wyglądu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czasami mamy do czynienia z łysieniem spowodowanym androgenami czy zaburzeniami hormonalnymi, w innych przypadkach odpowiedzialny może być stres lub niedobory witamin i minerałów. Przyczyną problemu może być także zapalenie skóry głowy wywołane przez drożdżaki, powodujące oprócz tego łupież. Niezależnie od podłoża wypadania włosów, można z nim walczyć przy pomocy kosmetyków zawierających specjalne składniki aktywne, które wzmacniają cebulki włosowe, przedłużają cykl życia włosa czy też działają przyczynowo. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym substancjom, które w odpowiednich dawkach mają szansę zmniejszyć problem wypadania włosów i poprawić w ten sposób jakość naszego życia.

Środki farmakologiczne przeciw wypadaniu włosów

Zwalczanie wypadania włosów za pomocą specjalnych leków i preparatów to jedna z możliwych dróg działania. Zasadność stosowania danej substancji zależy od przyczyny wypadania. W kosmetykach dedykowanych problematycznej skórze głowy możemy znaleźć między innymi ketokonazol, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze – leczy łupież spowodowany namnażaniem się drożdżaków, więc jeśli zwiększone wypadanie włosów jest dodatkowym skutkiem ich bytowania na skórze, ta substancja lecznicza może być pomocna. Podobne działanie wykazuje pirytionian cynku, inny lek przeciwgrzybiczy. Grzyby z czasem osłabiają bowiem mieszki włosowe, co prowadzi do szybszego obumierania włosów. Ketokonazol i pirytionian cynku bywają także stosowane jako leki przeciwzapalny przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy – w takim wypadku również mogą ograniczyć łysienie, jednak należy pamiętać, że nie są to substancje temu dedykowane. Wspomagać leczenie skóry głowy może kwas salicylowy, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo w obrębie mieszków włosowych.

Lekiem przeznaczonym do zwalczania łysienia androgenowego jest z kolei minoxidil – składnik aktywny specjalnych płynów do skóry głowy, który hamuje zanik mieszków włosowych i pobudza wzrost nowych włosów przez pobudzanie komórek mieszków do podziału. Lek przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn, a jego działanie zauważalne jest po dwóch miesiącach stosowania.  

Aminexil – opatentowana substancja kosmetyczna

Produktem pośrednim między lekami a innymi substancjami przeciw wypadaniu włosów jest aminexil, który opatentowano jako środek chemiczno-kosmetyczny zwalczający schorzenia cebulek włosowych. Ma za zadanie zapobiegać wzmożonemu wypadaniu włosów i łysieniu dzięki bezpośredniemu działaniu na mieszki włosowe. Poprawia metabolizm żywych komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów, odżywia je i zapobiega nadmiernemu włóknieniu kolagenu otaczającego cebulki. Jest to mniej znana przyczyna wypadania włosów, którą warto wziąć pod uwagę. Aminexil poprawia również ukorzenienie cebulek, przytwierdzając włos – dzięki temu zmniejsza się liczba włosów wypadających podczas czesania.

Witaminy i minerały wzmacniające cebulki włosów

Do substancji, które cieszą się dużym zaufaniem pod względem wzmacniania skóry głowy i profilaktyki wypadania włosów, należą witaminy i minerały, które można przyjmować w formie suplementów diety lub stosować jako składniki kosmetyków. Najpopularniejsza jest biotyna, znana z pozytywnego działania na skórę i jej wytwory. Jest składnikiem enzymów odpowiedzialnych między innymi za syntezę białek i lipidów, a jej niedobór powoduje zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, których następstwem są zmiany skórne i utrata włosów. Oprócz tego, biotyna dostarcza siarki potrzebnej do produkcji keratyny, będącej podstawowym budulcem włosa. Korzystnie wpływa też na pracę tarczycy, której zaburzenia mogą być przyczyną nasilonego wypadania włosów.

Niacyna to kolejna witamina odpowiedzialna za dobrą kondycję włosów i skóry. Znana również jako witamina PP, odpowiada za transport substancji odżywczych do cebulek włosowych i często jest stosowana w produkcji ampułek na porost włosów. Pobudza procesy wzrostowe oraz odpowiada za właściwą strukturę łodygi włosa. Nie powoduje podrażnień, dzięki czemu jest bezpiecznym składnikiem kosmetyków.

Substancje organiczne na włosy

Niekiedy w walce ze zwiększoną utratą włosów stosowane są substancje organiczne o pochodzeniu naturalnym lub syntetycznym. Do naturalnych składników należy procyjanidyna B2, należąca do grupy polifenoli i pozyskiwana najczęściej ze skórki jabłek. Zwiększa aktywność mieszków włosowych, uruchamiając w nich fazę wzrostową i zagęszczając fryzurę. Skuteczność porównywalna jest z minoxidilem. Z kolei kofeina przede wszystkim poprawia ukrwienie skóry głowy, ułatwiając dostarczanie substancji odżywczych do mieszków włosowych i przedłużając w ten sposób życie komórek odpowiedzialnych za porost włosów. Innym ciekawym składnikiem o naturalnym pochodzeniu jest MSM, czyli metylosulfonylometan – organiczna postać siarki. Występuje w warzywach i owocach, a jako wyodrębniony składnik jest przede wszystkim źródłem siarki, potrzebnej do budowy skóry, włosów i paznokci. Niweluje również stany zapalne, reguluje wydzielanie łoju i poprawia krążenie krwi. Peptydy miedzi wykazują wyjątkowe działanie – hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe (5-α-reduktazy) oraz zwiększają aktywność mieszków włosowych, powiększają je i wprowadzają uśpione włosy w fazę wzrostową. 

Arginina to aminokwas niezbędny do wytwarzania tlenku azotu, który z kolei reguluje działanie mieszków włosowych i występuje w brodawce włosa, czyli jego żywej części. Z kolei adenozyna jest nukleozydem, który wpływa na czynniki wzrostu włosów i rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając dostęp substancji odżywczych do skóry głowy. Szybciej niż minoxidil hamuje wypadanie włosów i wspomaga porost nowych.

Wyciągi roślinne przeciwdziałające łysieniu

Zmniejszyć wypadanie włosów można również przy pomocy ekstraktów roślinnych. Sprawdza się w tym celu na przykład ekstrakt z palmy sabałowej, stosowany w leczeniu łysienia androgenowego ze względu na właściwości dezaktywacji enzymu przekształcającego testosteron w postać szkodliwą dla włosów. Olejek Emu reaktywuje uśpione mieszki włosowe i działa przeciwzapalnie, zwalczając choroby skórne. EGCG, obecny w ekstrakcie z zielonej herbaty, jest silnym antyoksydantem i stymuluje wzrost nowych włosów.