Jak zmniejszyć poziom DHT w skórze głowy?

 

Wypadające włosy to naturalne zjawisko, bo cyklicznie stare kosmyki zastępowane są nowymi. Problem pojawia się przy wzmożonej utracie owłosienia i braku nowych włosów. Łysienie dotyka coraz więcej osób i to niezależnie od płci. Już nawet młodzi ludzie mają przerzedzone fryzury i coraz więcej wyłysiałych obszarów. Z całą pewnością nie wygląda to estetycznie, dodatkowo staje się przyczyną kompleksów. Nadmierna utrata włosów nie powinna być lekceważona, bo świadczy to o zaburzonym funkcjonowaniu organizmu. Konieczne jest udanie się do specjalisty, który znajdzie pierwotną przyczynę problemu i dobierze skuteczną metodę leczenia. Duży wpływ na łysienie ma dihydrotestosteron, czyli aktywna forma testosteronu, a dokładniej jego nadmiar w organizmie.


Czy DHT jest potrzebne w organizmie?


Dihydrotestosteron sam w sobie jest niezbędnym hormonem płciowym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Problemy pojawiają się przy zaburzonej ilości jego wytwarzania. To właśnie DHT ma wpływ na to, jakiej płci będzie płód, odpowiada za zewnętrzne cechy płciowe takie jak owłosienie ciała, łącznie z zarostem na twarzy. Ma wpływ na wielkość penisa i moszny, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania gruczołu krokowego. Niedobór tego hormonu skutkuje wystąpieniem wad genetycznych – może dojść nawet do niewykształcenia się w pełni narządów płciowych, zarówno tych męskich, jak i żeńskich. DHT odpowiada za popęd płciowy, warunkuje siłę mięśniową.


Jaki ma związek DHT z łysieniem typu męskiego?


Liczne badania naukowe potwierdzają wpływ DHT na łysienie typu męskiego, androgenowego. Hormon ten wykazuje negatywny wpływ na komórki mieszków włosowych. Przyczynia się do ich miniaturyzacji, co skutkuje rośnięciem włosów coraz słabszych, krótszych i jaśniejszych. Można zaobserwować zmniejszanie się średnicy łodygi włosa, ale to nie jedyny problem. DHT skraca też czas trwania fazy wzrostu włosa i opóźnia wywarzanie nowych. Łatwo domyślić się, że manifestuje się to przerzedzaniem się fryzury i pojawieniem się coraz większych wyłysiałych obszarów na głowie. Charakterystyczne dla łysienia typu męskiego jest utrata włosów w okolicy czoła i na czubku głowy, po czym w okolicy skroniowej i ciemieniowej.


Co powoduje wzrost DHT i jakie są objawy nadmiernej jego ilości w organizmie?


Wiele czynników ma wpływ na wzrost DHT w organizmie, łącznie ze stresem czy złą dietą. Okazuje się, że nawet niedostateczne spożywanie błonnika pokarmowego, w ilości poniżej 20g, przekłada się na wzrost testosteronu i DHT. Bardzo problematyczne są węglowodany, przede wszystkim cukry. Zwiększają one poziom DHT i wywołują stan zapalny, co wzmaga utratę owłosienia. Nadmierna konsumpcja tłuszczy także działa niekorzystnie, szczególnie tych zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Destruktywny wpływ na wzrost włosów ma wysoko przetworzona żywność, czyli ta obfitująca w niezdrowe tłuszcze, cukry i sól. Za nasilenie problemu łysienia odpowiada także alkohol, podobnie zresztą jak tytoń. Kolejnym czynnikiem będzie zbyt duża ilość kofeiny w organizmie, co zaburza gospodarkę hormonalną i może skutkować nadmierną produkcją DHT.

Nawet rodzaj i ilość aktywności fizycznej wpływa w mniejszym lub większym stopniu na produkcję DHT w organizmie. Przykładem będą sprinty, treningi interwałowe i siłowe. Chodzi tutaj o ćwiczenia silnie oddziałujące na wiele partii mięśniowych. Miłośnicy dźwigania dużych ciężarów powinni mieć się na baczności. Pozostając przy temacie treningów, do zwiększenia poziomu DHT przyczyniają się też niektóre suplementy diety, szczególnie popularna wśród sporowców kreatyna. Nadmierny poziom DHT w organizmie przyczynia się do łysienia androgenowego u mężczyzn i hirsutyzmu u kobiet. Zwiększa się także ryzyko przerostu prostaty i rozwoju raka gruczołu krokowego.


Jak zmniejszyć DHT w skórze głowy? Poznaj skuteczne produkty blokery


Obecnie mamy wiele sposobów na zmniejszenie poziomu DHT w organizmie – zarówno w postaci leków, jak i naturalnych suplementów diety.

• Likopen – obniża aktywność testosteronu, jest naturalnym inhibitorem 5 alfa reduktazy.
• Zielona herbata – obniża poziom DHT, wykazuje działanie antyandrogenowe. Chroni ona mieszki włosowe przed utratą włosów na skutek działania DHT.
• Kozieradka – podwyższa poziom wolnego testosteronu w organizmie i libido, obniżając jednocześnie ilość produkowanego DHT. Zapobiega wobec tego łysieniu androgenowemu.
• Kwas laurynowy – jest inhibitorem 5-alfa-reduktazy, przez co zapobiega zamianie testosteronu w DHT. Ponadto niweluje problem z nadmiernym wydzielaniem łoju w mieszkach włosowych, co przyczynia się do przyspieszonego wypadania kosmyków.
• Olej kokosowy – zawarty wnim MCT blokuje produkcję DHT.
• Kwercetyna – zmniejsza produkcje DHT.
• Kurkuma – blokuje dihydrotestosteron.
• Palma sabałowa – blokuje 5-alfa reduktazę i receptory androgenowe w komórkach mieszka włosowego, co niweluje wypadanie włosów.
• Olej z pestek dyni – hamuje tworzenie DHT w organizmie i jednocześnie zwiększa gęstość owłosienia.
• Soja – zawiera fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki estrogenów, które zachowują się jak kobiece hormony płciowe. Z kolei beta estrogeny zapobiegają łysieniu. Izoflawony sojowe wpływają na metabolizm DHT.
• Pokrzywa – skutecznie blokuje DHT, zapobiegając łysieniu, jednocześnie odżywia włosy i skórę głowy.
• Śliwa afrykańska – zmniejsza DHT
• Olej z pierwiosnka – przyczynia się do obniżenia konwersji testosteronu w DHT.
• Olej lniany – działa jak naturalny bloker DHT.
• Błonnik pokarmowy – codzienne spożywanie ponad 20g przyczynia się do obniżenia testosteronu i DHT.
• Fasola Edamame – przyczynia się do obniżenia poziomu DHT, blokując działanie 5-alfa reduktazy.
• Kwas azelainowy – obniża aktywność DHT.

Suplement diety Revita na słabe i wypadające włosy  Suplement diety przeciw wypadającym włosom