Jak pozbyć się zbędnego owłosienia i spowolnić jego odrastanie?

 

Widok owłosionych nóg w przypadku mężczyzn jest czymś zupełnie normalnym, ale panie dążą do uzyskania efektu idealnie gładkiej skóry i chcą go utrzymać jak najdłużej. Gęste włosy są mile widziane na głowie, ale z pewnością nie na pozostałych częściach ciała. Depilacja jest często uciążliwa, czasochłonna i kosztowna. Można jednak temu zaradzić, sięgając po szereg sposobów na spowolnienie procesu odrastania włosów.

Jak przeciwdziałać wrastaniu włosów po depilacji?

Bolączką wielu osób są wrastające włosy po depilacji, co ma miejsce przy goleniu maszynką i depilatorem czy depilacji woskiem. Wiąże się to z wystąpieniem podrażnienia skóry i zapalenia mieszków włosowych. Wzrasta również ryzyko wystąpienia infekcji i ropnych zmian skórnych. Można temu przeciwdziałać, pamiętając o regularnym złuszczaniu skóry. Usuwając martwe komórki naskórka, włosom jest zdecydowanie łatwiej przebić się na powierzchnię, zapobiegając ich rośnięciu pod skórą. Istotne będzie też jej nawilżanie, co ułatwi włosom przejście przez nawodniony i miękki naskórek. Problem wrastających włosów można szybko rozwiązać, decydując się na fotodepilację, czyli na trwałą depilację laserową.

Skuteczna depilacja – w jaki sposób pozbyć się niechcianego owłosienia?

Włosy mają tendencję do odrastania w miejscach, w których nie są mile widziane. Wiele pań boryka się z nadmiernym owłosieniem, które pojawia się nawet następnego dnia, po jego zgoleniu. Tak dzieje się często w przypadku stosowania zwykłej maszynki z ostrzem. Wynika to z tego, że ścinana jest tylko wystająca część włosa, a reszta wraz z cebulką zostaje, przez co już nawet po jednym dniu można wyczuć kłujące odrosty. Trwalsze efekty pozwoli uzyskać depilator elektryczny, gdyż usuwa on całe włosy wraz z cebulkami. Można liczyć na kilka tygodni spokoju, ale sam zabieg jest niestety bolesny. Warto skorzystać też z chemicznej metody usuwania owłosienia. W sprzedaży dostępne są specjalne kosmetyki, które rozpuszczają włos i osłabiają cebulki, przez co odrastają one wolniej. Dobre efekty daje depilacja przy pomocy wosku, dzięki której można wyrwać wszystkie włosy i wygładzić skórę, czemu jednak towarzyszy ból. Zdecydowanie bardziej komfortowa będzie depilacja pastą cukrową, która nie tylko usuwa owłosienie, ale też sprawia, że włosy rosną wolniej, są cieńsze, słabsze i jaśniejsze.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zabieg trwałego usuwania owłosienia, co jest możliwe przy użyciu depilacji laserowej. Urządzenia przeznaczone do domowego użytku mają mniejszą moc od tych używanych w gabinetach kosmetycznych. Wymagane jest wykonanie co najmniej kilku zabiegów, aby można było mówić o skuteczności, trwałym usunięciu niechcianego owłosienia. Trzeba jednak pamiętać, że po kilku latach mogą one zacząć odrastać, dlatego istotne jest wykonanie zabiegów podtrzymujących uzyskane efekty. Skutecznym sposobem jest też elektrokoagulacja, czyli zabieg przy wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości – wytworzone ciepło niszczy mieszek włosowy. Co więcej, metoda ta daje rewelacyjne efekty nawet w przypadku grubego i gęstego owłosienia. Powala na szybkie i trwałe pozbycie się niechcianych włosów z dowolnego obszaru ciała.

Gładka skóra przez długi czas, czyli sposoby na spowolnienie wyrastania włosków

W kosmetykach spowalniających odrastanie włosów znajdują się substancje, które osłabiają mieszki włosowe. W efekcie włosy odrastają wolniej, są cieńsze i jaśniejsze, prze co mniej widoczne. W przypadku tego typu preparatów istotna jest regularność, należy używać ich po każdym usunięciu owłosienia i umyciu skóry. Zaprzestanie ich używania sprawia, że włosy zaczną ponownie odrastać w takim samym tempie. W składzie takich balasów znajdują się różne ekstrakty roślinne, które zapobiegają rozwojowi włosów pod skórą, hamują ich odrastanie. Mile widzianym składnikiem będzie Larrea Divaricata, która spowalnia procesy dzielenia się komórek w mieszku włosowym. Odrost włosów po depilacji opóźnia też ekstrakt z palmy sabałowej, wierzbówki i dyni, jednocześnie osłabiając je.

Skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnego owłosienia i spowolnienie odrastania włosków jest stosowanie telocapilu. Uszkadza on zarówno włosy, jak i mieszki włosowe, jednocześnie zaburzając proces ich odrastania. Można liczyć nie tylko na zredukowanie owłosienia, ale też na opóźnienie odrostu włosów. Staną się one delikatniejsze i mniej widoczne. Telocapil jest inhibitorem wzrostu włosa, przyczyniającym się do degradacji jego jakości. Godne polecenia są także kosmetyki zawierające ekstrakt z palmatyny, który opóźnia odrastanie włosów po depilacji. Zmniejsza aktywność ich cebulek i namnażanie się komórek włosów. Na skutek jego działania dochodzi do zaburzenia cyklu włosów, zmniejszenia ich liczby i pogorszenia jakości. Ekstrakt z narcyza również hamuje odrastanie włosów – sprawia, że stają się coraz cieńsze i zmniejsza gęstość owłosienia. Pomocny będzie też oczar wirginijski, który przeciwdziała problemowi wrastających włosów.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Przed depilacją powinno się odpowiednio przygotować skórę, dzięki czemu uzyskane efekty będą trwalsze. Zdecydowanie łatwiej usuwa się owłosienie po wieczornej kąpieli, gdy ciepło i wilgoć rozluźnią skórę, otworzą pory. To skutkuje większym odchyleniem się włosów z mieszków włosowych. Istotne będzie też złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingów, które unoszą włosy i odsłaniają ujścia mieszków. Pamiętać powinno się także o nawilżeniu i wygładzeniu skóry, co ułatwia depilację. Znaczenie ma również dieta, która wpływa na szybkość odrastania włosków. W spowolnieniu ich odrostu pomoże spożywanie produktów zawierających soję, która obfituje w fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki kobiecych hormonów płciowych – estrogenów. Wypierają one testosteron, który przyczynia się do nadmiernego owłosienia, stymulowania porostu włosów. Trzeba mieć na uwadze, że za szybkie odrastanie włosów mogą odpowiadać właśnie zaburzenia hormonalne, dlatego warto odwiedzić lekarza. Poprawienie funkcjonowania gospodarki hormonalnej może skutecznie rozwiązać problem z uporczywym owłosieniem.