Doustne ekstrakty i suplementy przeciw wypadającym włosom

 

Wypadanie włosów to dolegliwość, na którą skarżą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zadbane i gęste włosy postrzegane są jako atrybut kobiecości, dlatego ich utrata odbija się negatywnie zarówno na życiu psychicznym, jak i społecznym. Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Jednym z nich jest stres, zła dieta, a także niedobór witamin, które można w szybki i psoty sposób uzupełnić dzięki suplementom przeciw wypadaniu włosów i ziołowym ekstraktom. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy zmagamy się z problemem wypadania włosów i nie wiemy, w jaki sposób powinniśmy poradzić sobie z tym problemem?

Zioła stosowane przeciw wypadaniu włosów

Saw Palmetto

Saw Palmetto zwane inaczej palmą sabałową należy do grupy arekowatych, a jej uprawy dostrzec można w Ameryce Północnej. Wypadanie włosów bardzo często spowodowane jest czynnikami środowiskowymi, a także zaburzeniami hormonalnymi, kiedy to w organizmie wytwarza się zbyt dużo testosteronu. Do grupy łysienia o podłożu hormonalnym należy łysienie androgenne, notowane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W gruczołach łojowych znajdują się enzymy, które przekształcają testosteron w niezwykle szkodliwy hormon DTH. To on prowadzi do nieprawidłowego rozwoju struktury włosa, a także do ich utraty. Ekstrakt otrzymywany z palny sabałowej zawiera fitosterole, które mogą skutecznie hamować niepożądane enzymy 5-alfa reduktazy. Za korzyścią stosowania Saw Palmetto przemawia także fakt, iż ekstrakt ten jest bezpieczny dla żołądka. 

 

 Śiwa afrykańska/ Pygeum

To kolejna propozycja będąca skutecznym antidotum w przypadku łysienia. Najczęściej stosowana jest wśród mężczyzn w sytuacji problemów związanych z mikcją. Ekstrakt z pygeum staje się coraz popularniejszy, ze względu na liczne badania, które dowodzą, iż może być to skuteczny środek w przypadku wystąpienia łysienia i nadmiernej utraty włosów. Naukowcy dostrzegli jej działanie antyandrogeniczne. Ich zdaniem zawarte w pygeum ekstrakty mogą zawierać substancje antagonistyczne do 5-alfa-reduktazy. 

 

Korzeń pokrzywy 

Zioło zwane korzeniem pokrzywy znane było już przez nasze babcie i prababcie. W wielu przypadkach spotkać można się z sytuacją, kiedy to pokrzywa stanowi jeden z głównych składników szamponów przeciw wypadaniu włosów. Pokrzywa nie jest wyłącznie chwastem, a rośliną, która ma właściwości odżywcze i lecznicze. Poprawia zarówno kondycję, jak i wygląd włosów. Dzięki pokrzywie stają się mocne i lśniące. Co ciekawe, pokrzywa wspomaga także walkę z przetłuszczaniem się włosów. Wielu ekspertów jest zdania, iż stosowanie korzenia pokrzywy bezpośrednio na skórę głowy może nie tylko hamować wypadanie włosów, ale także przyspieszać ich porost.

Wierzbownica

Drobnokwiatowa wierzbownica, która szczyci się licznymi właściwościami leczniczymi. Ma szerokie zastosowanie. To doskonałe antidotum zarówno na trądzik, jak i na łysienie. Swoje działanie zawdzięcza ona składnikom czynnym biologicznie jak kwasy tłuszczowe i fitosterole. Dodatkowo znajdują się w niej flawonoidy, które doskonale usuwają z organizmu szkodliwe substancje i produkty uboczne przemiany materii. Dodatkowo likwiduje wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry i nowotwory. Dzięki temu organizm znacznie lepiej funkcjonuje, a na szczotce znajduje się znacznie mniej włosów, niż przed ich zastosowaniem.

Ekstrakt z zielonej herbaty EGCG

Zielona herbata to kolejny preparat, który doskonale sprawdzi się w przypadku wypadania włosów. Wspomaga układ krążenia ze względu na zawartość cennych mikroelementów. To coraz częściej spotykany składnik odżywek i szamponów przeciw łysieniu. Zawiera w sobie witaminy z grupy C i E, a także polifenole. Dodatkowo zawiera w sobie katechiny będące silnym przeciwutleniaczem. Zielona herbata może być stosowana w przypadku wypadania włosów, ponieważ zawiera w sobie EGCG, czyli bardzo silny antyoksydant  stymulujący proces wzrostu baby hair, co skutkuje wzmocnieniem cebulek włosowych, przyspieszeniem porostu włosów, a także wydłużeniu mieszka włosowego.

Czerwona koniczyna

Koniczyna czerwona z rodziny motylkowatych. Występuje zarówno w Europie, Azji, a także Afryce i Australii. Liście tej koniczyny powszechnie stosowane są w medycynie ludowej. Do zalet jej stosowania zaliczyć można nie tylko zmniejszenie łysienia, ale także zmniejszenie dolegliwości bólu miesiączkowego, odtruwanie organizmu i wiele innych. Przyczyniają się do tego zawarte w jej składzie flawonoidy. 

Ekstrakt z jabłek

Ekstrakty z jabłek mogą stanowić doskonały dodatek kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Ekstrakt z jabłek działa przede wszystkim przeciwutleniająco i antyoksydacyjnie. Wspomaga regenerację naskórka oraz elastyczność skóry. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że stosowanie ekstraktu z jabłek doustnie może stanowić doskonałe uzupełnienie farmakoterapii przeciw wypadaniu włosów. Kurację warto wzmocnić dodatkiem ekstraktu do odżywki lub szamponu. Wiele osób zmagających się z problemem wypadania włosów dodaje go także do płukanek i wciera w skórę głowy. Poprawia to ukrwienie i sprawia, że włosy stają się błyszczące i mocniejsze. 

Żeń szeń

Co prawda żeń szeń stosowany jest najczęściej jako preparat na porost włosów, może on okazać się także skuteczny w walce z ich wypadaniem. Ekstrakt z żeń szenia można dodać zarówno do odżywki, jak i stosować doustnie w formie wygodnych tabletek. Wykazuje on także działanie uspokajające i wyciszające, tak więc osoby, które zauważyły wzmożone wypadanie włosów ze względów stresu, z pewnością docenią cenne właściwości tego środka. W walce z wypadaniem włosów skuteczne mogą być także wcierki na jego bazie. 

Lucerna siewna

Uważana jest za cenne źródło fitoestrogenów. Dzięki niej włosy nie tylko nie wypadają, ale także mają szansę szybszego wzrostu. Lucerna może być stosowana zarówno leczniczo, jak i prewencyjnie. Po kilku miesiącach włosy powinny stać się widocznie mocniejsze i bardziej gęste. Co więcej, lucerna siewna może także pomóc w zwalczaniu łupieżu i innych dolegliwości związanych ze skórą głowy. Co więcej, lucerna to także źródło wapnia, magnezu i innych cennych witamin. 

 

Witaminy stosowane przeciw wypadaniu włosów

 Witamina H (biotyna)

Witamina H zwana inaczej biotyną wspomaga nie tylko walkę z łysieniem, ale także proces wzrostu włosów. Co ciekawe, pomaga ona także w walce z siwieniem. Dzieje się to za sprawą zawartości dużej ilości siarki, która jest bardzo ważna do prawidłowego wzrostu włosów. Biotyna może pomóc także w przypadku łojotoku skóry, łupieżu i w przypadku matowych włosów. Co prawda biotyna znajduje się w drożdżach, wątróbce i wielu innych produktach, warto zdecydować się na jej suplementację doustną. Nie ma tutaj ryzyka przedawkowania, gdyż nadmiar biotyny wydalany jest wraz z moczem.

Witamina PP

Odpowiada za transport substancji do cebulek włosa. Nierzadko spotkać ją można w ampułkach przeciw wypadaniu włosów, które wciera się w skórę głowy. Witaminę PP znaleźć można także we wcierkach i preparatach na porost włosów. Można ją znaleźć w orzeszkach ziemnych, a także otrębach pszennych i rybach. 

Witaminy z grupy B

W diecie osoby zmagającej się z problemem wypadania włosów powinny znajdować się także produkty zawierające duże ilości witamin z grupy B. Odpowiadają one zarówno za zmniejszenie wypadania włosów, ale także za to, aby nowe włosy rosły mocniejsze i zdrowsze. Witamina B2 zapobiega przede wszystkim wypadaniu włosów, witamina B5 to antidotum na regenerację włosów oraz stany zapalne skóry głowy, natomiast witamina B6 zmniejsza ryzyko siwienia. Witamina B12 odpowiada za wzmocnienie włosów od środka i ich regenerację. 

Jak zadbać o włosy w sposób kompleksowy?

Wypadanie włosów to przypadłość, która może mieć różne podłoże. Może być uwarunkowane nieodpowiednią dietą, stresem, złymi nawykami pielęgnacyjnymi, a także zaburzeniami hormonalnymi. Bez względu na źródło, zawsze należy skonsultować ten problem z trychologiem. Ważna jest tutaj zmiana trybu życia, diety, ograniczenie stresu, a także stosowanie suplementów diety i witamin doustnie, aby wspomóc organizm od środka.