Dobroczynny jad pszczeli i jego zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce

 

Przyroda ma nam wiele do zaoferowania, zwłaszcza w dziedzinie medycyny oraz kosmetyki. Tajniki dotyczące dobrodziejstw wytwarzanych przez owady są znane od wieków. W ostatnim czasie furorę robią specyfiki z jadu pszczelego. Jakie są ich właściwości oraz zastosowanie?

Co zawiera jad pszczeli?


Co prawda pszczoły kojarzą się wielu ludziom przede wszystkim z produkcją miodu, niemniej te pracowite owady posiadają także cenny jad, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Co zawiera ta cenna substancja?

Pszczeli jad jest produkowany przez gruczoły robotnic oraz pszczół matek. Zawiera on apitoksynę, w skład której wchodzą: histamina, dopamina, peptydy oraz białka.

Jest on bezbarwną cieczą o bardzo ostrym, gorzkim smaku i słodkim zapachu, która w wyniku kontaktu z powietrzem przybiera postać suchej oraz twardej substancji.

Trzeba pamiętać o tym, że zbyt duże ilości tej pszczelej wydzieliny mogą być dla człowieka toksyczne. Działa ona bowiem jak silna trucizna.

Jad pszczeli w kosmetyce a jego cenne właściwości


Jeśli substancja ta jest dozowana we właściwej ilości, to wówczas posiada bardzo dobroczynny wpływ na wygląd skóry. Jej aplikowanie powoduje dobry przepływ krwi. Wówczas w organizmie produkowana jest znacznie większa ilość kolagenu oraz elastyny, a więc substancji odpowiedzialnych za właściwy wygląd skóry.

Działanie pszczelego jadu jest bardzo często porównywane do działania botoksu. Substancja ta bowiem sprawia, że skóra staje się dobrze odżywiona, posiada lepszy koloryt oraz jest właściwie zregenerowana. Preparaty z zawartością jadu pszczelego posiadają także działanie antybakteryjne. Dzięki temu problemy skórne związane z podrażnieniami są szybko niwelowane. Zawarta w pszczelim jadzie sekapina to unikatowe białko, które doskonale poprawia sprężystość oraz napięcie skóry.

Cenne kosmetyki z zawartością pszczelego jadu


Preparaty z zawartością jadu pszczelego charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Jeżeli są one regularnie stosowane, to wówczas zadowalające efekty są widoczne bardzo szybko.

Ta cenna substancja produkowana przez pszczoły jest dziś składnikiem wielu kremów do twarzy, które doskonale regenerują uszkodzone komórki, wzmacniają barierę ochronną oraz posiadają działanie napinające skórę.

Niezwykłe działanie posiada krem przeciwzmarszczkowy. Jego regularne stosowanie sprawia, że zmarszczki są znacznie mniej widocznie oraz płytkie i wygładzone. Dzięki temu każda twarz wygląda promiennie oraz o wiele młodziej. Preparat ten posiada bardzo lekką konsystencję, zatem dobrze wnika w strukturę skóry.

Sprawdzonym kosmetykiem z zawartością jadu pszczelego jest także skoncentrowane serum. Ten drogocenny preparat posiada silne działanie odmładzające. Zawiera cenne dla skóry czynniki aktywne, pośród których można wymienić peptydy.

Kosmetyki z zawartością jadu pszczelego działają podobnie do użądlenia tego owada. Po ich zastosowaniu pojawia się niewielkie mrowienie, które jest efektem przedostania się tej toksyny do organizmu. Nie jest to jednak niepokojący objaw, a oznaka że skóra jest właściwie pobudzana do regeneracji.

Przed pierwszym zastosowaniem wybranego preparatu warto zawsze sprawdzić czy nasz organizm nie jest uczulony na apitoksynę, bowiem jest ona substancją wywołującą w niektórych przypadkach reakcję alergiczną. Ważne jest, aby każdy kosmetyk aplikować na starannie oczyszczoną skórę twarzy, bowiem wówczas zawarte w preparacie składniki aktywne mogą być dostatecznie wchłaniane w skórę. Najkorzystniejsze efekty można uzyskać wówczas, gdy kosmetyki będą regularnie aplikowane przez minimum dwa, trzy tygodnie.

Dziś kosmetyki z zawartością jadu pszczelego cieszą się coraz większą popularnością wśród przedstawicielek płci pięknej. I nie ma się temu co dziwić, bowiem potrafią one bardzo skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry. Dzięki temu każda kobieta może cieszyć się pięknym wyglądem.

Zastosowanie jadu pszczelego w medycynie


Jad pszczeli to bardzo wartościowa substancja, która jest coraz częściej wykorzystywana przez współczesną medycynę. Dziś na rynku farmaceutycznym dostępne są maści z zawartością tego cennego składnika. Są one dedykowane dla osób borykających się z problemami układu kostnego oraz ruchowego. Maści te mogą być stosowane przy artretyzmie, stłuczeniach oraz skręceniach.

Jad pszczeli jest także wykorzystywany do leczenia reumatyzmu, gośćca, zapalenia korzonków nerwowych, parodontozy oraz pyłkowicy. Ponadto jest pomocny podczas leczenia zapalenia mięśnia sercowego oraz zapalenia pęcherza moczowego.

Dzięki dużej zawartości mellityny posiadającej działanie przeciwzapalne jest on także pomocny w leczeniu rwy kulszowej oraz podczas występowania nerwobóli, łuszczycy i egzemy.

Jad pszczeli jest także wykorzystywany w leczeniu pacjentów cierpiących na miażdżycę, astmę oskrzelową, migrenę i nadciśnienie. Substancja ta wspomaga ukrwienie oraz stymuluje nadnercza do wytwarzania kortyzolu, czyli hormonu posiadającego działanie przeciwzapalne. Ponadto posiada cenne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antynowotworowe.

Sposoby podawania jady pszczelego


Dawano temu pszczeli jad był podawany do organizmu poprzez użądlenie pszczoły w okolicach zewnętrznej powierzchni ud i ramion. Współczesne metody polegają na wstrzyknięciu preparatów z zawartością jadu podskórnie w okolice ogniska chorobowego.

Bardzo często jest on także wprowadzany pod skórę przy pomocy prądu elektrycznego posiadającego małe natężenie lub energię ultradźwiękową. Zabiegi te są zwane powszechnie elektroforezą lub fonoforezą. Dostępne są także maści, które należy wcierać w bolące miejsca rano i wieczorem.

Jad pszczeli to preparat, po który warto sięgnąć, chcąc cieszyć się pięknym wyglądem oraz dobrym zdrowiem.

Serum z jadem pszczelim i miodem Manuka

24k złotem

Krem pod oczy z jadem pszczelim i miodem Manuka UMF+20