Dlaczego włosy siwieją? Przyczyny i leczenie

 

Siwienie włosów jest nieuniknionym procesem, który dotyka każdego człowieka. Dotyczy w takim samym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Powszechnie uważa się, że pierwszy siwy włos oznacza początek starzenia się organizmu, ale czy na pewno? 

Siwienie włosów - przyczyny i rodzaje siwienia

Siwienie włosów w pewnym okresie życia, jest procesem fizjologicznym. Może on zaczynać się w przedziale pomiędzy 30- tym a 40- tym rokiem życia, wówczas mówimy o naturalnym siwieniu. Jest ono oznaką starzenia się organizmu. Pierwsze siwe włosy pojawiają się z centralnym miejscu na głowie, czyli na jej czubku oraz na skroniach. Każda zmiana koloru włosów u człowieka jest procesem indywidualnym, wynikającym z genów. Oznacza to, że przykładowo, jeżeli u ojca siwizna pojawiła się w okolicy 40 - go roku życia, to również syn będzie siwieć w podobnym wieku. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na naturalne siwienie, jest prowadzony przez człowiek styl życia (stres, przemęczenie, suplementacja, niedobory witamin).

Kolejnym rodzajem siwienia, jest siwienie przedwczesne, czyli w młodym wieku. Pierwsze siwe włosy w tym przypadku pojawiają się przed przysłowiową "trzydziestką". Stan ten uznawany jest za patologiczny i wywołany jest działaniem licznych wzajemnie oddziałujących na siebie czynników (nadmierny stres, anemia złośliwa, choroba Wernera, przewlekłe przemęczenie,  czynniki genetyczne - dziedziczenie siwych włosów po przodkach). Ten rodzaj siwienia może być również spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, częstym stosowaniem antybiotyków, niewłaściwą dietą oraz niedoborem witaminy B5 oraz miedzi. Siwienie to przeważenie dotyka osób, które są silnie zestresowane, nerwowe, zmagające się z częstymi migrenami.

 

Siwienie włosów - główne przyczyny

Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, nieodwracalnym, dotyczącym wszystkich kolorów włosów. Zarówno osoby o czarnych, brązowych, rudych czy blond włosach będą siwieć. Główną przyczyną tego zjawiska, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest fakt, iż za naturalną barwę włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu włosa - melanocyty, produkują one melaninę (określa pigment włosa), a wraz z ich starzeniem ilość melaniny zmniejsza się, a w konsekwencji kolor włosów przybiera barwę siwą. Istotne jest również to, że niektórzy naukowcy uważają, że nieprawidłowy poziom katalazy w organizmie (enzym wpływający na rozkład nadtlenku wodoru w organizmie) wpływa na uszkodzenie melanocytów i w konsekwencji szybsze siwienie. 

Współczesna medycyna potwierdziła, że zasadniczymi czynnikami wpływającymi na siwienie, oprócz wyżej wymienionych jest:

 • nadmierny stres - udowodniono, że nadmierny stres powoduje przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Długotrwałe i przewlekłe napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Ponadto osoby zestresowane i znerwicowane szybciej się starzeją, co kluczowo wpływa na produkcję melaniny i zmianę koloru włosów na siwy,
 • nieprawidłowa dieta - prawidłowy sposób żywienia się człowieka poprawia kondycję włosów, natomiast nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i inne składniki mineralne powoduje osłabienie i uszkodzenie włosów, co wpływa na szybsze siwienie,
 • nieprawidłowy styl życia - nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie narkotyków oraz dopalaczy powoduje zmianę w strukturze pigmentu włosów,
 • niedobór witamin i minerałów - niedobór witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza, selenu, jodu.
 • bezsenność, nadpobudliwość,
 • problemy z funkcjonowaniem nerek - upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika,
 • nieodpowiednia pielęgnacja włosów - codzienne mycie włosów i stosowanie środków zawierających w swoim składzie liczne składniki chemiczne przyśpieszają omawiany proces.

Jak przywrócić naturalny kolor włosów? Leczenie siwienia

Podstawą w leczeniu siwienia jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki. Należy przede wszystkim wyeliminować ze swojego trybu życia czynniki wpływające na przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Ponadto niedobór witamin czy składników mineralnych wpływających na ten proces, można uzupełnić i przy tym cofnąć oraz zaprzestać siwieniu, natomiast, jeżeli włos jest już martwy efektu tego już nie będzie. Kluczowe jest również:

 • stosowanie odpowiednich kosmetyków - naukowcy wraz z przedstawicielami firm kosmetycznych stworzyli preparaty, które mają na celu przywrócenie naturalnego pigmentu siwym włosom. Produkt pobudza włosy do produkcji melaniny, dzięki której włos zachowuje swój naturalny kolor. 
 • suplementacja witamin z grupy B - ich niedobór można uzupełnić spożywając jaja, mięso kurczaka, banany, wątróbkę, pełnoziarnisty chleb, brokuły, ziemniaki,
 • spożywanie drożdży piwnych - w dostępnej literaturze można znaleźć informację, iż spożywanie pół szklanki drożdży piwnych (ok. 2 x w tygodniu) wpływa pozytywnie na przywrócenie naturalnego koloru włosów. 
 • stosowanie odpowiedniej diety - codzienna dieta powinna zawierać 5 różnych porcji warzyw i owoców, w celu uzupełnienia niedoborów witamin i składników mineralnych,
 • zachowanie chwili relaksu w ciągu dnia - nie bez powodu mówi się, że można osiwieć z nerwów, aby temu zapobiec zalecany jest około pół godzinny relaks w ciągu dnia.

Ponadto stosowanie następujących witamin i składników może przywrócić naturalny kolor włosów:

 • witamina B12 - wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego człowieka. W badaniach pochylonych nad problemem siwienia wykazano związek pomiędzy zażywaniem witaminy B5 oraz witaminy B12, a zahamowaniem procesu siwienia, a także jego całkowitemu odwróceniu. Uwarunkowane może to być właściwościami odżywczymi i ochronnymi powyższej witaminy, które wspierają dodatkowo odpowiednią pigmentację włosa. 
 • kwas foliowy (witamina B9, witamina B11, witamina M, folacyna lub folian) - u osób z siwizną obserwuje się obniżony poziom kwasu foliowego. Jego niedobór powoduje powstanie anemii, która również wpływa na pojawienie się siwizny. Zalecany jest każdej grupie wiekowej, niezależnie od płci. 
 • biotyna (witamina B7) - opóźnia i ogranicza procesy siwienia poprzez stymulację mieszków włosowych. Działa odżywczo na włosy, wzmacnia ich strukturę oraz korzystnie wpływa na wchłanianie przez włosy składników odżywczych znajdujących się w różnego typu preparatach (szampony, odżywki, maski).
 • PABA (kwas p-aminobenzoesowy lub para-aminobenzoesowy) - potocznie nazywany witaminą B10.  Hamuje siwienie włosów, a także zapobiega ich wypadaniu. 
 • cynk i selen - nieprawidłowy poziom cynku i selenu w organizmie wpływa niekorzystnie na cebulki włosów. Dochodzi do ich osłabienia, przez co siwieją i wypadają niezależnie od wieku i płci. 
 • jod - jego nieodpowiedni poziom w organizmie powoduje spowolnienie metabolizmu komórek, w tym komórek włosów, przez co dochodzi do ich wypadania i redukcji pigmentu (siwienia),
 • EGCG - jest to antyutleniacz znajdujący się w zielonej herbacie. W stosunku do siwienia, preparat ten powoduje stymulację wzrostu nowych włosów i znacząco wydłuża mieszek włosowy, co w konsekwencji powoduje wzmocnienie pigmentu włosa,
 • katalaza - jest to enzym, który posiada zdolność do rozkładu nadtlenku wodoru, który jest naturalnie wytwarzany przez organizmu. Jego niedobór powoduje, że nadtlenek wodoru działa utleniająco na naturalny kolor włosów. W konsekwencji tego dochodzi do powstania siwej barwy włosa. Stosowanie preparatów (szampony, odżywki, tabletki) zawierające katalazę może odwrócić proces siwienia włosów oraz wzmocnić ich strukturę.